logo

Anamur Reklam
17 Nisan 2018

Mersin’de Fidanlıklarda Yoğun Çalışmalar Devam Ediyor

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz fidanlıklarda incelemelerde bulunuldu. Yılmaz’a Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Mut Orman İşletme Müdürü Serdar Kılınç ve şefler eşlik etti.

Bölge müdürlüğüne ait 3 adet Fidanlık Şefliği (Tarsus, Mut, Anamur ) ve bunlara bağlı 6 adet fidanlıkta çalışmalarını sürüyor. Fidanlıklar, Orman Genel Müdürlüğü’nün yapacağı Ağaçlandırma, Erozyon Kontrolü ve Rehabilitasyon çalışmalarında ihtiyaç duyduğu orman ağaçlarını yetiştiriyor ve kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile özel kişi ve kuruluşların orman ağacı, süs bitkisi fidan ve tohum taleplerini karşılıyor. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün yanı sıra komşu Orman Bölge Müdürlükleri için de fidan üretimi yapılıyor.

Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, 2018 yılı fidan üretimi ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Bölge Müdürlüğümüz 2018 yılı fidan üretim programı 8 milyon adet olup bakımlarla beraber 16 milyon 750 bin adettir. Üretim programları Mart ayı sonu itibarıyla bitirilmiştir. Bölge Müdürlüğümüzün Tarsus, Anamur, Mut fidanlıklarında üretimler yapılmakta, Mut fidanlığımızda Ceviz üretimine önem verilmektedir. 2018 yılında 30 bin aşılı,50 bin torbalı (aşısız), 150 bin çıplak olmak üzere toplam 230 bin Ceviz fidanı üretimi yapılacaktır. Mut Fidanlık Şefliğindeki 30 bin adet ceviz aşılanacak olup Yalova, Şebin, Bilecik, Maraş, Chandler ve Fernor cinslerinde aşı yapılmaktadır. Üretilen ceviz fidanları 8 Orman İşletme Müdürlüğümüze gelir getirici türler ve ceviz eylem planı kapsamında yapılan ağaçlandırmalarda kullanılmaktadır. Ayrıca piyasa ihtiyaç olarak satış yapılmaktadır.17 Nisan 2018002 17 Nisan 2018031 17 Nisan 2018090

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com