logo

Anamur Reklam

MUZDA KIRMIZI HAT UYGULAMASINDA KAÇAĞA GEÇİŞ YOK

gündem002 Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ün girişimleri ile hükümet yetkililerine başvurarak İthal Muz’da kaçak girişlere karşı kırmızı Hat uygulama talebi üzerine sisteme giren “Kırmızı Hat” uygulaması Devlet yetkilileri tarafından uygun görülerek başlayan uygulama  sonucunda Mersin Limanına gelen Liberya bayraklı kuru yük gemisinde, 102 pakette toplam 122 kilo 685 gram (piyasa değeri 24 milyon 537 bin TL) uyuşturucu ele geçirildi. Konu ile ilgili Anamur  Basınına açıklama yapan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ şunları söyledi.

AÇIKLAMA

“Mersin limanına gelen Liberya bayraklı kuru yük gemisinde muzların arasında piyasa değeri 24 milyon 537 bin TL değerinde uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucuların muz yüklü konteynerlerin gizli bölmelerine yerleştirildiği yapılan aramalardan sonra anlaşıldı. Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı olarak şahsım ve tüm üreticiler ve tüketiciler adına başta sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, hükümetimize ve operasyonda emeği geçen güvenlik güçlerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.

Zehir vampirleri ve tarım teröristleri şunu çok iyi bilmelidir ki, devletimiz sonuna kadar mücadelesini verecek, bizler de toplum olarak devletimizin arkasında duracağız. Muz yüklü gemide gelen zehirle toplumu zehirlemek isteyen ve getirdikleri muzu piyasaya ucuz sürüp muz üreticisinin ekmeğine kan doğramak isteyen tarım teröristlerine fırsat verilmeyecektir” dedi.

Geçen yılda muz üreticilerimize ithalatçı firmalar tarafından bir takım oyunlar oynanmak istendi diyen Gümüş “Konu yetkililere raporlar halinde sunuldu ve gerekli görüşmeler bizzat yapıldı. Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ile birlikte Gümrük Bakanlığımıza, Ekonomi Bakanlığımıza, Kalkınma Bakanlığımıza, Dışişleri Bakanlığımıza, Eski Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’a ve Türkiye Ziraat Odaları Birliğimize heyet halinde raporlarımız sunuldu. Raporlarımızda özetle; gümrüklerde muzun kırmızı hatta alınması, muzda gözetim uygulamasına geçilmesi ve Mersin Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü haline getirilmesi üzerinde yoğun biçimde bulunuldu. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında gerekli tedbirler alındı. Muz üreticilerimiz bu gelişmelerden sonra rahatladı. Bizim için bu çalışmaların meyveleri Mersin Limanına gelen ve kırmızı hattan geçişi yapılan Liberya bayraklı gemiden ele geçirilen uyuşturucular olmuştur” şeklinde konuştu.

Başkan Gümüş, “İşte Milli Tarım Politikası budur. Türk çiftçisini korumak budur. Devletimiz güvenliğimizi tehdit eden teröristlerin üstesinden nasıl geliyorsa tarım teröristlerinin de üstesinden gelecektir. Hiç kimse üreticilerimizin ekmeğine kan doğramasın. Gecesini gündüzüne katıp soğuk demeden, sıcak demeden, kar demeden, kış demeden üretim ya-pan, 80 milyon vatandaşımızı, 5 milyon sığınmacıyı, 40 milyon yabancı turisti doyuran üreticiye kimse haksızlık edemez. Kim haksızlık etmeye kalkarsa güçlü devletimizi ve milletimizi karşısında bulur. Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı olarak hükümetimize, devletimize ve bu operasyonda emeği geçen bütün birimlerimize odamız ve tüm üreticilerimiz adına tekrar teşekkür ediyorum ve saygılar sunuyorum” dedi.gündem001

 GÜMÜŞ YETKİLİLERDEN TALEBİM, “ ÜRETİCİLERİMİZE 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK, 15 YILINI DOLDURAN ÇİFTÇİMİZİN S.G.K DAN  YARARLANMASI

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş”Kırmızı Hat” uygulamasını başlatan Cumhurbaşkanına, Başbakana, Bakanlara ve emeği geçen herkese teşekkür ederek yeni bir taleplerinin olduğu konularıda şöyle aktardı.

Örtü altı Muz ve Çilek yetiştiricilerine 5 Yıl Erken Emeklilik

Örtü altı muz ve çilek yetiştiren çiftçilerimiz Risk gurubuna alınarak erken emeklilik hakkı tanınsın. Örtü altı Sera üreticilerimiz, sera gazından etkileniyor ve ömürleri kısalıyor. O yüzden risk grubunda çalışan işçilere uygulandığı üzere seracılarımıza da erken emeklilik hakkı verilmesini istiyoruz. dedi.

15 Yılını Dolduran Çiftçi SGK’dan Yararlandırılsın

 Gümüş, “Üreticilerimizin 15 yıl mecburi Bağ kur  ödemesini yaptıktan sonra yaş beklerken sağlık sigortasından pirim ödemeden yararlanmasını talep ediyoruz. Üreticilerimizin çoğu 15 yıl mecburi Çiftçi Bağ kur pirimini yatırdıktan sonra yaş beklemeye başlıyor. Yaş beklerken Sağlık sigortasından yararlanmak için pirim ödemek zorunda kalacağı için de serasını ya satıyor, yada çocuklarına devrederek, odamızdan kaydını sildiriyor ve Yeşil Karta başvuruyor. diyerek, çiftçinin bu zorluktan kurtarılmasını talep etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com