logo

Anamur Reklam

ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ…

Öğretmenler ile ilgili veciz sözler-

“Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” (Atatürk)

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” (Hz. Ali)

“Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez.” (Socrates)

“Sıradan öğretmen anlatır, İyi öğretmen açıklar, yetenekli öğretmen yapar ve gösterir, büyük öğretmen esin kaynağı olur.” (William A. Ward)

Dünyada hiçbir millet yoktur ki eğitime ve öğretmenlerine değer vermeden yükselsin, gelişsin veya mutlu ve huzurlu bir toplum kursun. Bunu, dünyanın neresine giderseniz gidin açık bir şekilde görürsünüz. Dünyada nerede huzur varsa, nerede sevgi ve şefkat varsa, nerede insanlara saygı varsa; orada eğitime ve eğitim veren öğretmenlere saygı vardır. Böyle toplumlarda eğitim sistemi ön plandadır, eğitimciler ise her zaman baş tacıdır.

Bu nedenle eğitim ve öğretim ve tabi ki öğretmenler, bir toplumun gelişmesinde ve yeni nesillerin yetişmesinde birinci önemdedir.

Eğitime ve öğretmenlerine yeterince değer vermeyen toplumların hali ortadadır. Gelişme, ilerleme, ahlak, bilim vs. gibi hemen hemen tüm toplumsal hasletler eğitim yoluyla kazanılır, geliştirilir. Bunların olmadığı ya da eksik kaldığı toplumların geçmişi yok olur, şimdisi ve geleceği karanlıklar içindedir.

Güzel bir atasözümüz vardır: Ağaç yaşken eğilir. Eğitime dair söylenebilecek en güzel ifadelerden biridir. Çocuklarımızı, gençlerimizi ancak ve ancak gelişim çağında eğitebiliriz. Çocukluk döneminde verilen eğitim, bireyin sonraki hayatında çok önemli rol oynar. İyi bir eğitim süreci yaşayan çocuklar, gelecekte de başarılı olurlar; hem kendilerini hem de toplumu ileri noktalara taşırlar.

Ve çocuklarımızı bu noktada; elleri öpülesi, yaptıkları işin hiçbir şekilde karşılığını veremeyeceğimiz öğretmenlerimize emanet ederiz. Bu nedenle, öğretmenlerini yetiştiremeyen toplumlar, gelecek nesillerini de yetiştiremezler ve karanlığa mahkûm olurlar.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurarken öğretmenlere atfettiği önem ortadadır. Atatürk’ün çocuklara, gençlere verdiği önem, öğretmenlere verdiği önemle ölçülebilir. Çünkü yeni nesiller öğretmenlere emanettir ve onların eseri olacaktır. Bu nedenle Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinde öğretmenlere yüklenen anlam ve değer son derece önemlidir ve bizim için hâlâ geçerlidir. Atatürk öğretmenlere seslenirken, “yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” hitabında, hem gençliğin hem de öğretmenlik mesleğinin önemini fazlasıyla vurgulamıştır.

Öğretmenlerimiz bizlere kattıkları değer ile bizi biz yapan, bilgimizi, birikimimizi sağlayan ve yetişkinlik çağımızın ilk tohumlarını çocukluk yıllarımızda atan eli öpülesi insanlardır. Geleneklerimiz içerisinde de öğretmenler her zaman çok önemsenmiştir. Hz. Ali’nin veciz sözünde olduğu gibi, bizim geleneğimizde öğreticilerimiz kendisine köle olunabilecek düzeyde önemsenmiştir.

Her yıl öğretmenler gününü kutluyoruz. Ülkemizde öğretmenlere özgü bir günün kutlanması, tarihimizin, geleneklerimizin ve kültürümüzün öğretmenlere verdiği değerin en büyük işaretlerinden biridir.

Ancak bunun sözde kalmaması gerektiğini de hatırlatalım. Öğretmenlere verdiğimiz değerin ve kıymetin aslında çocuklarımıza, yeni nesillerimize ve tabi geleceğimize etki ettiğini unutmamamız gerekirken, bunu bazen göz ardı edebiliyoruz. Unutmayalım. Öğretmenlerimizi her zaman hatırlayalım ve hatırlatalım.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, başta Başöğretmen Atatürk’ün, bu millete katkısı olan tüm emektar öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ederim. Tabi üzerimizde paha biçilmez emekleri olan kendi öğretmenlerimin de öğretmenler günü kutlu olsun.

İyi bir öğretmen, iyi bir geleceğin teminatıdır.

Gününüz kutlu olsun sevgili öğretmenlerimiz

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com