logo

Anamur Reklam

Olga Hoca Gagauz Türklerini anlattı

gündem004İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Misafir öğretim görevlisi Olga Radova Anamur’da Gagauz Türklerini anlattı.

Moldova vatandaşı, Gagauz Türk’ü olan,  DR. Olga Radova  Moldova Kişinev Üniversitesi  Ekonomi mezunudur. Eğitim hayatına sözel bilimler üzerine devam etme kararı alan Radova  Rusya Bilimler Akademisi’nde Etnografya ve Arkeoloji üzerine doktorasını tamamlayarak  “Doktor” unvanını aldı.

Dr. Radova Oğuzlar, Gagauzlar, Kıpçak, Volva, Bucak gibi Türk topluluklarının tarihi  üzerine   araştırmalar yapmış, çeşitli kitaplar, makaleler yayınlamış ve dünyanın birçok yerinde konferanslar vermiştir.

BEN TÜRKÜM

Türkiye’ye ilk olarak  1999 yılında  uluslar arası bir sempozyum   için gelir. Sonrasında ise İstanbul Üniversitesi’nin daveti ile  geçici olarak Türkiye’ye yerleşir.  Moldovo’dan da tanıdığı Anamur’lu bir arkadaşının aracılığı ile Anamur’a  gelen Dr. Radova “ Ben Türküm ve Türkiye’yi hep merak ederdim. Hep gelmek isterdim. O zaman geldim, gördüm ki Türkiye çok güzel bir ülke. En çok ta Türküler etkiledi beni. Anladım ki Türkü biz Türklerin kanında var.  Herkes özgürce  Türkü dinleyebiliyor, herkes özgürce,  rahatça dilini konuşabiliyor. Bunlar nasıl bir duygu inanın siz bilemezsiniz. “  diye belirti.

BAŞKAN TÜREYİ KUTLARIM

Türkiye’yi ve Anamur’u çok sevdiğini her fırsatta vurgulayan Dr. Olga Radova  Anamur’a geliş amacının bilim olduğunu, araştırdığı bilgilerini Anamur’ lularla paylaşmak olduğunu, vurgulayan Dr. Radova”  ben Anamur’a ilk 2012 yılında geldim. Aradan geçen  beş  yılda Anamur çok değişmiş. Yeni çok güzel yerler açılmış. Kültürel ve sosyal faaliyetler artmış. İnsanların sosyal alanı genişlemiş.  Dünyada bir çok yer gördüm. Bu  tarz konularda  bu kadar kısa sürede kendini geliştirebilen nadir ilçelerden Anamur. Ve bu çalışmalarından dolayı Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’yi kutlarım. “Dedi

Konferansını Anamur Belediyesi Meclis salonun da veren Dr. Olga Radova  gerek kullandığı görseller, gerek Gagauz Türküleri ile izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı.

Güneydoğu Avrupa Gagauz  Türkleri ’nin etnik tarihi, kültür mirası ve Anadolu Türkleri, Gagauzların dedelerinin Güneydoğu Avrupa ve diğer tarihi bölgelerde yerleşmeleri, çağdaş zamanda Gagauzların yaşadığı yerler, Güneydoğu Avrupa Gaguzların  foklorunda evvelki devlet sınırları sayılabilecek elementler, gibi konuları anlattı

 Konferans sonun da izleyicilerin sorularını yanıtlayan Dr. Olga Radova’ya  Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Kibrit tarafından teşekkür belgesi taktim edildi.gündem005 gündem006

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com