logo

Anamur Reklam

Ören’de esrarengiz gemi

Anamur’un Ören sahilinde görülen bir gemi, çevrecilerin tepkisine neden oldu.
Bir vatandaşın TOKİ’den çektiği fotoğraflarda balık çiftliğine yönelik bir çalışma yaptığı izlenemini uyandıran gemi, bir günlük çalışmanın ardından bölgeden ayrıldı.
Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Anamur Temsilciliği, Ören’de yaptığı açıklamada, balık çiftliklerine karşı dava açtıklarını hatırlatarak, süreç sonlanmadan yasalara aykırı olarak işlem yapılırsa sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ANAMUR BELEDİYESİ
AÇTIĞIMIZ DAVALARA MÜDAHİL OLACAKLARINI AÇIKLADI
Silifke, Aydıncık ve Anamur’da kurulması planlanan 19 balık çiftliği ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Nisan ayı içerisinde verilen ÇED olumlu kararlarına karşı, geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz mitinge, Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur halkı büyük bir coşkuyla katılmış ve tek yürek halinde “ Denizimizde çiftlikleri istemiyoruz!” demişlerdir.
Miting sonrasında, halkımızdan gelen talep üzerine, balık çiftlikleriyle ilgili verilen ÇED olumlu kararlarının iptaline dair davaları, Anamur Nöbetçi Asliye Mahkemesi aracılığıyla Mersin İdare Mahkemesi nezdinde, yürütmeyi durdurma istemli olarak açmış bulunmaktayız. Bu aşamada Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer ile Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç da, MERÇED olarak açtığımız davalara müdahil olacaklarını açıklamışlardır. Balık çiftliklerine karşı mücadelemizde başından beridir yanımızda yer alan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz da açtığımız davalara müdahil olacağını bildirmiştir. Tüm bu gelişmeler, haklı nedenleri ve sağlam itiraz temelleri olan davalarımızda bize güç katıcı etki yaratmıştır.
YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ ÇALIŞMALARA BAŞLADILAR
Hal böyleyken, balık çiftliği kuracak fırsatçı şirketlerin elemanları, önceki gece itibariyle Toki konutlarının önündeki 1. derecede arkeolojik sit alanı olan bölgenin sahilinde, kafesleri kurma hazırlıklarına başlamışlar ve gece boyunca çalışmışlardır. Ancak, sabah saatlerinde, kafes kurma çalışması yapan tekne, kurduğu kafesle birlikte Ören sahilinden ayrılmıştır. Söz konusu kafes, muhtemelen çiftliğin asıl kurulacağı deniz alanına götürülmüştür. Görüldüğü gibi, yürütmeyi durdurma istemli olarak açmış olduğumuz iptal davaları ve gösterdiğimiz haklı tepkiler, balık çiftliği kuracak şirketlerce, hiç bir şekilde önemsenmemektedir. İdare Mahkemelerince yürütmeyi durdurma istemimizle ilgili verilecek kararları dahi beklemeksizin, alelacele ve yangından mal kaçırırcasına kafesleri kurmaya başlayan şirketler lehine, bu yöndeki yasal izinleri veren yetkililere sesleniyoruz!
MAHKEME KARARINA KADAR ŞİRKETLERİN FAALİYETLERİ DURDURULMALI
VERİLECEK İZİNLER HUKUKSUZDUR
Açmış olduğumuz davalara ilişkin yargı kararları beklenmelidir.
Özellikle yürütmeyi durdurma taleplerimiz konusunda Mersin İdare Mahkemelerince bir karar verilene kadar, söz konusu şirketlerin faaliyetleri durdurulmalıdır. Balık çiftlikleriyle ilgili bakanlıkça verilen ÇED olumlu kararları gibi, çiftliklerin kurulumu yönünde verilmiş ya da verilecek izinler de hukuksuzdur.
KAFES KURMA ÇALIŞMASI YAPANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILMALI
Eğer ki, bu yönde verilmiş herhangi bir izin yoksa, balık çiftliklerini kuracak şirketlere kiralanmış deniz alanı içerisinde olmayan Ören Antik Kent sahilinde, kafes kurma çalışması yapan kişiler tespit edilerek, haklarında yasal işlem başlatılmalıdır. Bize göre 1. derecede sit alanı olan ve denizin altında da arkeolojik kalıntılar bulunan Ören Antik Kenti kıyılarında böylesine bir çalışma yapılması, izinli bile olsa suçtur. Bu izinleri verenlerin yanı sıra, sit alanında çalışma yapılmasına müdahale etmeyenler de suç işlemektedir.
BAKANLIK HALKIN TEPKİLERİNİ GÖZ ÖNÜNE ALARAK KARARINDAN DÖNMELİDİR
Umuyoruz ki, önümüzdeki günlerde, Mersin İdare Mahkemeleri, Belediyeleri dahil, tüm Mersin halkı tarafından istenmeyen balık çiftlikleriyle ilgili açtığımız davalarda, çiftliklerin yaratacağı telafisi imkansız zararları göz önüne alarak, yürütmeyi durdurma kararları verecektir. Bu aşamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından beklentimiz, balık çiftliklerine karşı halkımızca gösterilen haklı tepkiler göz önüne alınarak, hatalı bir takdire dayalı olarak verilmiş ÇED olumlu kararlarından dönülmesidir. Ayrıca, balık çiftliği kurulumuna dair ilgili kurumlarca verilmiş izinler varsa, bunlar da bir an önce askıya alınmalı ve yargı makamlarınca verilecek kararlar beklenmelidir.
Aksine durum, halkın iradesine karşı gelmek olacaktır.
TARAFTAR TUTUM DEVAM EDERSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ
Devlet kurumları, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri de dahil olmak üzere bölge halkının gösterdiği karşı duruş iradesini yok sayarak, sadece ve sadece rant peşindeki şirketlere taraf olamaz, olmamalıdır.
Eğer ki, yetkililerce, yargıya intikal eden bu konuyla ilgili olarak, şirketler lehine sürdürülen taraftar tutum devam ettirilirse, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı, buradan kamuoyuna duyururuz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com