logo

Anamur Reklam

Özel’den Turizm Haftası mesajı

16 Nisan 2018-048İYİ Parti Mersin İl Başkanı İbrahim Özel, Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Özel mesajında şunları kaydetti:

“Bacasız sanayi olarak ülkelerin ekonomi politikalarında önemli bir yere sahip olan turizm, ülkelerin birbiriyle yarıştığı önemli bir kültür, etkileşim ve iletişim alanıdır. Benzersiz coğrafi konumu ve kadim medeniyetlerin beşiği topraklarımız, doğal güzelliklerimiz ve tarihi kültürel zenginliklerimizle ülkemiz ve Mersinimiz bu noktada önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda tarihsel ve kültürel yapısı ile çok eskilere dayanan önemli bir yerleşim yeri olan Mersin, turizm açısından yüksek potansiyele sahip. Ancak bu potansiyel verimli olarak kullanılmamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Mersin’in tarihi yapıları ve sit alanları açısından, bugün yabancı turistlerin ziyaretleriyle turizmden yaklaşık 30 milyar dolar gelir elde eden Antalya’dan daha zengin olduğunu görmekteyiz. Ancak Mersin sadece yerli turistlerin ziyaretleriyle 1 milyar dolar gelir elde edebilmektedir. Bu durum bizleri üzmektedir.

Dinlerin kardeşliğine ev sahipliği yapan,  Aziz Paulus’a ev sahipliği yapmış ve Hıristiyan dünyası için önemli bir yere sahip olan kadim hac yolunun ayak izlerini barındıran Mersin, diğer engin turistik zenginlikleri ve kültürel çeşitlilikleri ile ülke tanıtımı için baş aktörlerden biridir.

Küresel arenada dünya markası olma potansiyeline sahip Mersin maalesef yıllardır bitmeyen Çukurova Havalimanı ve Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi projeleri ile ivme kazanmayı beklemektedir. Bunların dışında bir de Akkuyu Nükleer Santral projesi var. Akkuyu Nükleer Santral projesini Mersin istemiyor. Bu projeye Mersin halkı medeni bir şekilde tepki gösterdi. Şimdi ilgililere soruyorum: Mersin medeni bir şekilde tepki gösterdi diye mi halkımızın düşüncesi ve tepkisi değerlendirilmedi. Mersinli resmen kale alınmadı. Ortada doğru dürüst bir açıklama da yok. Mersin halkı bu konuda travma yaşadı. Ne milli ne de yerli olan bu projede halkımız, iş, güç, aş diye kandırıldı. Binlerce ağaç kesildi. Ekosistem şimdiden bozuldu. İnsanlarımızın sağlığını bozacak ve öncelikle turizm sektörünü negatif etkileyecek olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin varlığı ve devreye alınması sonrasında yaşanacak olan olumsuz etkiler görmezden geliniyor. Mersinli’nin sesi duyulmak istenmiyor. Akkuyu Nükleer Santrali varken Mersin’de Turizm olur mu?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen doğa harikası tertemiz koylarımız, antik kentlerimiz ve yollarımız, Caretta Caretta kaplumbağalarımız, Akdeniz Foklarımız, Kızkalesi, Aziz Paul, Alahan Manastırı ve Mamure Kalemizle, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki Kültür Varlıklarımızla, Aynalı Göl ve Astıma iyi gelen mağaralarımızla, Rafting ve trekking parkurlarımız ile mavi yolculuk ve yat turlarımızla, efsanelerimiz, masallarımız, Yörük çadırlarımız, yaylalarımız, dillere destan iğne oyalarımız, festivallerimiz, muhteşem tatlarımızla, meyve sebze diyarı Mersinimizi turizm açısından güzel yerlerde göreceğimize inancım sonsuzdur. Bu konuda hepimize çok büyük sorumluluk ve görev düşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle canla başla emek sarfeden sektörün çalışanları başta olmak üzere, turizminin gelişiminde ve sektörel başarıda emeği olan, konunun ve sektörün tüm paydaşlarının Turizm Haftası’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com