logo

Anamur Reklam
23 Kasım 2019

Öztürk’ten Noterler Birliğine tepki

Bayındır Memur-Sen Anamur İlçe Başkanı İbrahim Öztürk, Noterler Birliği’nin yapmış olduğu tapu satışlarına yönelik açıklamaya sert tepki gösterdi.
Basında çıkan haberde Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Türkiye’de noterlerin yetkilerinin genişletilmesi için tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını ve vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağı yönündeki açıklamaları nedeni ile Bayındır Memur Sen Anamur İlçe Başkanı İbrahim Öztürk konu ile ilgili bir açıklama yaptı.
Başkan Öztürk’ün açıklaması şöyle:
“Bu açıklama tapu çalışanlarını rencide edici talihsiz bir açıklamadır. Tapu Müdürlüklerimiz 2018 yılında toplam 8 milyon 896 bin 441 işlem gerçekleştirmiş olup, yapılan bu işlemler karşılığında devletimize 11milyar 290 milyon 552 bin 696 TL tutarında gelir elde edilmesini sağlamıştır. Açıklamayı yapan Noterler Birliği Başkanı bilmelidir ki, toplam 11 bin 799 çalışanımız mesai merhumu gözetmeksizin, ailelerinden, sosyal hayatlarından ve kendilerinden ödün vererek büyük bir özveri ile görevlerini yerine getirmektedirler. Tapu Müdürlüklerinde yıllık ortalama 20 milyon vatandaşımız hizmet verilmektedir. Yapılan anketlerde vatandaş memnuniyeti oranı yüzde 97 olarak tespit edilmiştir. Noterler Birliği Başkanı tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını söylemiştir. Ancak, bilinmelidir ki satış işlemlerinin günlük tamamlanma oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Günlük tamamlanamayan işlemlerin büyük bir kısmı ise vatandaş ya da evrak eksikliğinden kaynaklıdır.
Türk Medeni Kanunu’nun 1007’nci maddesinde; ‘tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder’ hükmü bulunmakta olup sahte bir vekaletnamenin sorumluluğu bile Tapu Müdürlüğü çalışanına yüklenmektedir. Tapu Müdürlüğü çalışanları bu kadar özveri ile görevlerini yaparken bu açıklamada sanki vatandaşların tapu müdürlüklerinden almış olduğu hizmetin kalitesinin düşük olduğunu belirtmek yersiz ve yanlış bir açıklamadır. Yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com