logo

Anamur Reklam

PARLAYAN YILDIZ ANAMUR

16 Temmuz 201812001Tesadüfün böylesi ancak bu kadar olur dedirten cinsten. Üç hafta önceki yazımda Anamur’u turizme kazandırma adına yapılması gerekenleri yazarken, bu hafta Anamur’a balık çiftlikleri kurulacak haberiyle hepimiz şok olduk. Şaka sandık değilmiş. Rüya sandık o da değil. Maalesef, Anamur GÜNDEM’ in manşeti deprem etkisi yarattı. Her meslekten, her kesimden insanlar, Anamur dışından dahi arayıp tepki gösterenler.. Hangi birini söyleyeyim?

Muz ile marka olmuş, uluslararası tarım ve gıda fuarıyla ve uluslararası muz festivali ile yıllar sonra bir ivme kazandırılmış, Cumhuriyet döneminden günümüze zor ve virajlı yolları geride bırakarak tünel ve viyadüklerle ulaşım sorunu halledilmiş, havaalanı ile yurtiçi ve yurtdışı tatilcilerin ve turizm sektörünün yeni keşfi haline gelmiş ve de ulusal standartlara uygun yeni yapılıyor olan limanı ile denizcilik sektörünün yeni gözdesi olma yolunda iddialı olmaya başlayan bir Anamur var artık. Tüm bunlar ortadayken bunca emeği bir çırpıda yok edecek, deyim yerindeyse doğmak üzere olan bir çocuktan vazgeçmeye benzer Anamur’a balık çiftliği. O kadar emek, o kadar yatırımı heba etmek yazıktır, günahtır.

Ülkemizin üç bir tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen insanlar denize girecek yer bulamıyor. Plansız ve denetimsiz yapılaşma yüzünden sahiller talan edilmiş durumdayken, yeni keşfedilen bakir Anamur’u erken gelin etmektir bu girişim. Carettaları evlerinden, yerlerinden, barklarından kovmaktır. Yaşam alanlarını işgal etmektir.
Meksika denizde sualtı müzesi yapıp yılda sadece bundan dolayı bir milyon turist çekerken, biz balık çiftliği kurup kaç milyon turist kaçıracağız bir düşünün?

Sonuç olarak;

Şunun kesinlikle bilinmesini isterim ki bu proje veya girişim adı her neyse. Kim tarafından veya hangi şirket tarafından düşünülüyor bilmiyorum. Bizim sözümüz hiçbir şahıs ve kuruluşa değil.
Bu konuya siyasi değil çevreci bir anlayışla bakılmalı, toplumun her kesimi bir olmalı, tek ses olabilmelidir. Başta ilgili bakanlık olmak üzere valilik, kaymakamlık ,belediye ve akademisyenler ortak tavır ve tepkilerini açıkça ortaya koymalıdırlar diyorum. Zaman Anamur’un parlayan yıldızını söndürmeye çalışanları gittikleri bu yanlış yoldan geri döndürme zamanıdır. Anamur’un yıldızı parlamaya devam etsin.
Saygı ve sevgiyle kalın.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com