logo

Anamur Reklam

ROFİFE’DE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

anamurgundem.com030Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin ve Akdeniz Rotary Kulüpleri Uluslararası Kısa Film Festivali Gala ve Ödül Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Başkan Kocamaz, Mersin’i her yönden gelişmiş kentler arasında öne çıkaran örnek belediye olmak için çalıştıklarının altını çizerek “Belediyecilik kente vizyon katmaktır” dedi.

 

Ana sponsorluğunu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Mersin ve Akdeniz Rotary Kulüpleri 9’uncu Uluslararası Rofife Kısa Film Festivali Gala ve Ödül Töreni, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Brezilya Büyükelçisi Ali Kaya Savut, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Rotary Bölge Guvernörü Güner İnci, Mersin Rofife Organizasyon Komite Başkanı Serhan Antalyalı, Mersin Rotary Kulübü Başkanı Cem Bucuge, Akdeniz Rotary Kulübü Başkanı Neslihan Uslu, geçmiş dönem bürokratlar ile yabancı misyon üyelerinin yanı sıra Rotary Kulübü üyeleri katıldı.

 

“Gelişmiş kentler arasında örnek belediye olmak için çalışıyoruz”

 

Gecede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Buraya gelmeden önce Rotary Kısa Film Festivali’nin web sitesine şöyle bir göz attım. Festivalin katılım şartları ile ilgili şu cümle dikkatimi çekti: “Dünya Barışı, Çocuk ve Ana Sağlığı, Temiz Su ve Hijyen, Temel Okuryazarlık, Hastalıklarla Mücadele, Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma konu başlıklarını irdeleyen filmler öncelik sahibi olacaklardır.” Tüm bunlar, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de önceliklerimizdir. Biz de “Mersin’i sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmiş kentler arasında öne çıkaran örnek belediye” olmak için çalışıyoruz. Şair kimliği de olan bir Belediye Başkanı olarak, bu pozitif ayrımcılıktan çok etkilendiğimi ifade etmeliyim” dedi.

 

“Gerçek başarı halkın yüzündeki tebessümdür”

 

Konuşmasına 23 yıllık belediyecilik tecrübesi ile gerçek başarının tanımını yaparak devam eden Başkan Kocamaz, “Ünlü Japon film yönetmeni Akira Kurosawa şöyle diyor: “İyi bir yönetmen, iyi bir senaryo ile bir başyapıt üretebilir; aynı senaryo ile vasat bir yönetmen, ancak sıradan bir film yapabilir.” 20 yıl Tarsus’a, 3 yıldır da Mersin’e hizmet eden tecrübeli ve Mersin sevdalısı bir Belediye Başkanı olarak, Kurosawa’nın tarif ettiği ölçülerde bir “hizmet başyapıtı” ortaya koymak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu bağlamda, Frank Kapra’nın, “Ben, aktör ağladığında dram olduğunu düşünüyordum. Oysa izleyici ağladığında dram oluyor.” sözünden yola çıkarak bir de itirafta bulunmak istiyorum. 20 yıllık Tarsus Belediye Başkanlığımın ilk yıllarında; “Eğer bir Belediye Başkanı ve personeli gece gündüz çalışırsa, alın teri ve göz nuru dökerse başarılı olmuş sayılır” diye düşünürdüm. Çalışanlarımızın azmini gördükçe mutlu olurdum. Zamanla çok çalışmaya olan inancımı elbette kaybetmedim; ancak gerçek başarı yolunun halkın yüzünde oluşacak tebessümden geçtiğini de çok geçmeden anladım.

Tabi ki biz Kapra gibi dramdan değil, dramları önlemekten; izleyiciyi ağlatmaktan değil halkımızın yüzünü güldürmekten söz ediyoruz. Bir tek Mersinli kendini çaresiz hissetmesin diye çalışıyor, çabalıyoruz” dedi.

 

 

“Belediyecilik kente vizyon katmaktır”

 

‘Mersinlinin yüzünde güller açtıran’ başlığıyla kente yönelik hizmetleri anlatan Başkan Kocamaz, standart belediyecilik anlayışının üzerinde çalışmalar yaparak Mersin’in adını dünyaya duyurmak için büyük çaba gösterdiklerini vurguladı. Başkan Kocamaz, “Belediyecilik; bir kentin sadece alt ve üstyapı hizmetlerini görmek değil, aynı zamanda halkın ruhunu doyurmak, yüreğe hitap etmek, insanları bir araya getirmek, kente vizyon katmaktır. Kültür, sanat ve sporun bir kentte varlığı, o kentin birlikteliği, çağdaşlığı ve kültür düzeyi ile doğru orantılıdır. Düzenlediğimiz bin 463 etkinlik, onlarca kurs, yüzlerce eğitim ve bu alanlara sağladığımız milyonlarca liralık destekler ile Mersin’in marka değerine “kültür, sanat ve spor kenti” etiketlerini de eklemeyi başardık. Gezici Kütüphane ile kütüphanesiz yayla ve köylere kadar ulaştık. “Bir Köy Var Uzakta, Tiyatro Orada” turnesi ile sanatın o görkemli ışığını en ücra köylerimize kadar ulaştırdık. Tiyatro, Müzik, Halk Oyunu kursları ile her yaştan yüzlerce insanımıza ulaştık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Merkez Kütüphanesi’ni hizmete açtık. Spora yapılan yatırımın, aydınlık ve sağlıklı geleceğe yapılan yatırım olduğu gerçeğinden hareketle, Mersin’i tam bir spor kenti haline getirdik. Uluslararası Mersin Maratonu, Tour Of Mersin bisiklet yarışları, Mersin Caretta Bisiklet Festivali gibi etkinliklerimizle spor kültürünün yaygınlaşmasını sağladık. Tarihi Oryantiring Safari Organizasyon ile Yılın Spor Etkinliği Türkiye Birinciliği ödülünü kazandık” ifadelerini kullandı.

 

Yarışmada dereceye giren eser sahiplerini tebrik eden Başkan Kocamaz’a katkılarından dolayı Rotary Bölge Guvernörü Güner İnci tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Gecede 703 filmin katıldığı ve kent jürilerinin seçimleriyle dereceye giren kısa filmler ödüllendirildi.

anamurgundem.com025 anamurgundem.com026 anamurgundem.com027 anamurgundem.com028

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com