logo

Anamur Reklam

‘Seçim kampanyası’ açıklamaları tansiyonu yükseltti

20 Haziran 20181006CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın, Kalkınma Bakanı ve AK Parti Mersin milletvekili adayı Lütfi Elvan’ın kamu imkânlarıyla seçim kampanyası yürüttüğüne yönelik açıklaması, il başkanlarının karşılıklı açıklamalarıyla tansiyonu yükseltti.

AKTAY: ‘MERSİN SOKAKLARI GÜNLERDİR BU AYIBA SAHNE OLUYOR’

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın seçim kampanyasını eleştirerek, bakanlık kimliği ile adaylık kimliğinin ayrıt edilmesi gerektiğini kaydetti.

Aktay, açıklamasında, “Siz eğer, seçmenin karşısına sivil plakalı kamu araçları, resmi polis arabaları, ambulans, çevik kuvvet minibüsü eşliğinde çıkıyorsanız, ortada bir terslik var demektir. Kamu görevi ile milletvekili adaylığının gereğini ayırt edemiyorsunuz demektir. Kamu kaynaklarını partinizin ve şahsınızın seçim kampanyasında kullanıyor, devlet gücüyle seçmeni baskı altına almaya çalışıyorsunuz demektir.  En hafif tabirle, kanunu çiğniyor, ayıp ediyorsunuz demektir. Mersin sokakları günlerdir bu ayıba sahne oluyor.  Bu yapılanlar Mersin seçmenini etkilemez ama, hiç kimsenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bir partinin emrindeymiş gibi gösterecek davranışlarda bulunmaya hakkı yoktur. Sayın Lütfi Elvan, gelin bu ayıba son verin. Mersin, sizi böyle hatırlamasın” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ İL BAŞKANI ERCİK’TEN CEVAP:

‘CHP İL BAŞKANI İFTİRA VE ÇAMUR SİYASETİNE SARILIYOR’

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik ise yaptığı açıklamada, CHP İl Başkanı Adil Aktay’ın açıklamasına yanıt vererek, “Devletin imkanları, seçim kampanyamızda kesinlikle kullanılmamaktadır. İddia asılsız ve mesnetsizdir” dedi.
Ercik, Elvan’ın seçim kampanyasında kullanılan tüm araçların AK Parti tarafından kiralandığını ve sözleşmelerinin mevcut olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Resmi polis arabalarına gelince. Güvenlik güçleri devlet büyüklerini muhtemel saldırılara karşı korumakla yükümlüdür. Bu yasalarla ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir ve seçim kampanyaları ile bir ilgisi bulunmamaktadır. CHP İl Başkanı bir hukukçu olarak bunları bilmiyorsa seçtiği mesleği gözden geçirmesinde fayda olduğu açıktır. CHP İl Başkanı iftira ve çamur atmaktan çekinmemektedir.

‘Muhtarları ‘CHP’li muhtar’ diye ayırıyor’

Muhtarları ’CHP’li muhtar’ diye ayrımcılığa tabi tutan birinden de başka bir tutum zaten beklenemezdi. Anlaşılan o ki, milletimizle iç içe olmamız, her kesime dokunmamız ve partimize milletimizin desteğinin artarak devam etmesi, CHP İl Başkanını derin bir endişeye sevk etmiştir. Milletten teveccüh göremediğini anlayan CHP İl Başkanı kendisinin ve partisinin en iyi bildiği iftira ve çamur siyasetine sıkı sıkıya sarılmayı tercih etmiştir. Eğer siyaset yapmayı iftira atmak, karalamak ve yalancılık zannediyorsa kendisine bu yolda başarılar dileriz.”

AKTAY: ‘SEÇMENE KİM NASIL BASKILAR UYGULUYOR, TEHDİT EDİYOR HEPİMİZ BİLİYORUZ’
CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Ercik’in bu yanıtının ardından ikinci bir açıklama yaparak şunları kaydetti:

“AK Parti Mersin İl Başkanı Sayın Ercik, ellerinde sözleşmeler bulunduğunu öne sürerek Sayın Lütfi Elvan’ın yürüttüğü seçim kampanyasında her şeyin usulüne uygun olduğunu iddia etmektedir. Kamu İhale Yasasını 16 yılda 186 kez değiştiren AK Parti zihniyetinin,  işleri usulüne uydurarak yürüttüğünden kuşkumuz yok. Çalınan minareler ve kılıfları hakkında yeterince bilgiye ve tecrübeye sahibiz.

AK Partili yöneticiler, kamu gücünü ve kaynaklarını adaletli bir biçimde kullandıklarına, bu ülkede kendilerinden başka hiç kimseyi ikna edemezler. Her şey Mersinlilerin gözü önünde cereyan ediyor. Üst düzey bürokratlardan, kamu bankalarının  müdürlerine kadar seçmene kimler, nasıl baskılar uyguluyor, nasıl tehditlerde bulunuyor, hepimiz biliyoruz. Sayın Ercik, elinde bulunduğunu söylediği kimi kâğıtlarla partisinin ahlaki standartları konusunda vatandaşı ikna edebileceğini sanıyorsa, kendisini kandırıyor demektir.

‘AK Parti üyesi muhtarların temayül yoklamasında oy kullandığını unutmuş’

Sayın Ercik’in, parti üyesi olabildiklerini hatırlattığımız için,  muhtarları böldüğümüz yolundaki ifadesi de kötü niyetli ve çocukçadır. Evet, siyasi partiler tarafından aday gösterilmezler ama bu, muhtarların parti üyesi olamayacağı anlamına gelmez. Sayın Ercik, partisinin tüzüğüne göre, AK Parti üyesi muhtarların temayül yoklamasında oy kullanmakta olduğunu unutmuş görünüyor.

Değerli muhtarlarımızın herhangi bir parti üyesi olmaları onların görevlerini tarafsızlık içinde yapmalarına engel bir durum değildir. Bu hukuk ve demokrasi içinde gayet normaldir. Anormal olan, en basit gerçekleri bile saklayarak, başkalarına eşitlik ve adalet dersi vermeye  kalkan Sayın Ercik’in yaklaşımıdır.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com