logo

Anamur Reklam

Sicil Affı Yasası Çıktı Bankalar neden uygulamıyor?

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok.  Bankalarla kredi, kredi kartı, protestolu çek, senet ödemesi konusunda sorunlu olan vatandaşların.  bankalarla yeni bir sayfa açması için çıkarılan sicil affı yasası  hiç bir banka tarafından uygulanmıyor ve yahutta uygulanamıyor. Bankalarla beyaz sayfa açmak için ve ihtiyacı olan krediyi ve kredi kartı almaya gittiğinde karşısında ne yasayı bilen bir personel. Ne de yasa çıkmadan önce Başbakan’ın veya bakanların dediği gibi uygulayan bir banka ile karşılaşıyor. Bunun sonucunda bankalarla beyaz sayfaya açmaya giden kredi kullanma kredi kartı alma hayalleri suya düşüyor.

Yasa Çıkmadan Önce Hükümet Sicil Affı ile ilgili Neler Demişti ?

indir Başbakan Bin Ali YILDIRIM  Sicil Affı Sözleri

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok.  Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez  Birliği (TESKOMB) heyetini, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Burada yaptığı konuşmada  “Hem bankaların vereceği krediler, hem devletin vereceği destekler,  krediler, düşük faizli destekler, bütün bunların sağlıklı çalışması için ne  lazım? Esnafın sicilinin düzgün olması lazım. O veya bu nedenle sicili bozulmuş  esnafa sicil affı getiriyoruz. Çeki yahut senedi dönen, sicili bozulmuş, bu  nedenle verdiğimiz kredilere erişime imkanı zorlaşanlar için bir kolaylık. Bu  hafta bu sicil affı düzenlemesi Meclis’te görüşülecek, en kısa zamanda da  yürürlüğe girmiş olacak. Hayırlı olsun.”

indir (1)Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Sicil Affı Sözleri

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Sicil affına ilişkin yasa tasarısı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, tasarının yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. Tüfenkci, “Bunu sadece işletmeler, sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanlar, 6 ay içinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini, senetlerini ödedikleri halde 5 yıldan önce kara listeden çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanacaklar.” ifadelerini kullandı.

İşletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanlarıyla beraber, işlerine ivme kazandırma veya yeni iş yeri açma fırsatını yakalayacaklarını dile getiren Tüfenkci, “Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

imagesMaliye Bakanı Naci AĞBAL’ın Sicil Affı İle İlgili Sözleri

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Maliye Bakanı  Naci AĞBAL düzenlemenin borcunu ödeyen ya da yapılandıranlara doğrudan af getirmediği, sadece af yolunu açtığı değerlendirmeleri için.  “Bankalarımız uygulamakta arzulu, istekli, kolaylaştırıcı şekilde uygulanacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı. Ağbal, sicil affı düzenlemesini de içeren torba tasarının Meclis Genel Kurulu’nda önceki akşamki görüşmelerinde “Bu konuda gereken hukuki düzenlemenin çerçevesini oluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımız da burada belirlenmiş olan kural ve kaidelere uymaları halinde bu düzenlemelerden yararlanacaklar. Hep beraber bu uygulamayı takip edeceğiz” dedi. Uluslararası normlara, kaidelere, bankacılık sisteminin genel prensiplerine, risk esaslı bankacılık yöntemlerine de mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini belirten.  Ağbal, şöyle konuştu: “Bu düzenleme yapılırken bankalarımız son derece olumlu, son derece yapıcı, hayata geçirilmesi halinde uygulamak konusunda istekli olduklarını ifade etmişlerdir. Bu konuda bankalarımızla, Türkiye Bankalar Birliğiyle birlikte bu düzenleme konusunda ortak bir çalışma yapıldı.”

Bu açıklamaların Hiçbirini Bankalar Uygulamadı

Sicil Affı Yasası Çıktı Yasayı Uygulayan Banka Yok. Hükümetin yetkili Ağızlarından yasa çıkmadan önce  gelen açıklamalar olsa da ve bu açıklamalara güvenerek bankalara giden vatandaşlarımız ve esnafımız büyük hüsranla dönüyor.   Bankaların bu uygulamaları yüzünden mağdur olanlar Hükümetten acilen açıklama ve  yasanın bankaların uygulanması için bankalara talimat vermesini beklemektedir. Uygulama yönünden Ne kamu bankaları ne de özel bankalara uygulamaya yanaşmamaktadır.  Bildiklerini okumaktadırlar.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com