logo

Anamur Reklam
18 Mayıs 2019

Şiddetin finali

Son  dönemlerde ülkemizde hiçte görmeye alışık olmadığımız ahlaki ve vicdani olarak kendimize yakıştıramadığımız sosyal bir patlama var.

Öncülüğünü başta RTÜK denetimine tabi olan Ulusal kanal diye adlandırılan ve insanımızın zamanını almak için gece gündüz demeden infial yaratacak olayların gelmesi için teşvik edici diziler başta olmak üzere toplumu gerecek,nefret ve öfke oluşturacak programlar yapmakta adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Çok bilmiş haber spikerleri de bunların cabası. Bunlar sadece spekerlik eğitimi dil,diksiyonla kalmamış;psikoloji,eğitim,emniyet,güvenlik,halk eğitimi v.s. konularda bilgiçlik taslamak bir yana doktora yapmış tavır ve kanaatleri de var.Oysa şunu hatırlatmak gerek habercilik başka,yorumculuk başka bir şey.Aynı görüntüleri defalarce yayınlamak,canlandırma adı altında bazı şeyleri olmuş gibi göstermek  topluma ve gençlerimize iyi örnek olmadığı benzeri olayların artışından da anlaşılmaktadır.

Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bu günlerde kanallara bir bakın sadece iftara doğru birkaç dakika bazıları da sadece alt yazıyla (İstanbul için iftar vakti gibi) geçiştirerek program yaparken ama şiddet içerikli toplumu geren gençlere kötü örnek olan davranış ve karekterlerle donatılmış dizileri ve bu karakter tarzını canlandıran idoller kazandırma dizilerin bu hergün her haberde her ajansta sunmaya bıkmadıkları haberlerin temelinde yatan nedenlerin reyting rekorları kırdırdıkları dizilerden kaynaklı olduğunu bilmelidirler. Medya üniversitelerle eğitimcilerle emniyetçilerle aynı safta yer almadığı sürece ülkeyi daha vahim günlerin beklediğini bilmelidir.

Cumhurbaşkanlığı Sisteminde RTÜK denilen kendisine bağlı kurumu aktif hale getirmeli, gerekli yetki ve donanımını arttırmalıdır.

Sonuç olarak eğitim sadece okul veya ailede verilecek bir ders olmaktan çıkmış tüm sosyal medya ve kurumları daha duyarlı hareket etmeğe ve örnek olmaya mecbur hale getirmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com