logo

Anamur Reklam

ŞİMDİ YKS ZAMANI

Sevgili gençler, Onlardan daha heyecanlı anne ve babaları. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yani YKS nihayet açıklandı. Ama heyecanda streste bitmedi,tersine arttı. Nedeni malüm, Tercih Dönemi başladı. Şimdi çocuğun başında her kafadan bir ses ; Şurayı yazma soğuk olur, orası sıcak olur, orası uzak kalır ,şuraya uçak var falan-filan.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu gençleri,evlatları tatile göndermiyoruz,buradan başlayalım. Geleceklerinin yolculuğuna çıkacaklar,hedefleri var.Çeşitli bahanelerle onları bu yoldan alıkoyup telafisi olmayan bir hataya sürüklemeyelim.

Gelelim teknik kısmına; sakın ola puanınıza bakarak tercih yapmayın, kesinlikle yüzdelik diliminize göre tercih yapın ÖNEMLİ. İkincisi yirmi dört tane tercih hakkınızı sıralarken herkesin yaptığı klasik hata,yüksek puandan düşük puana göre sıralama yapılır. Kesinlikle YANLIŞ. Doğrusu, girmek istediğimiz bölümleri ilk sıralara yazarak yapılacak bir tercih sıralamasıdır. Özel Yetenek Sınavlarıyla öğrenci alan fakültelere zaten ön kayıt yapılıyor.

Buda genelde ağustos ayında yapıldığı için ilgilenen gençlerin takip etmesinde yarar var.

BİRAZ   LGS

LGS dediğimiz yani liselere geçiş sınavı dediğimiz yaşça biraz daha küçük çocuklarımıza yönelik bir sınavdı.Yapıldı,bitti. Tercihler yapıldı ve sonuçların açıklanmasını hepimiz bekliyoruz.Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Herkesin aynı noktada toplanması toplumsal dengeyi bozar. Yani herkes Doktor olursa Kim Hasta olacak mantığı. O yüzden Çocuğumuz fen lisesine , anadolu lisesine girmedi diye Dünyanın sonu değil. Zaten yerleştirme kriterleride tartışılır. Köy mesafesinde bir öğrencinin anadolu lisesi kayıt alanı olabiliyorken , evi okula beş dakika mesafede olan kayıt alanında omuyor, yaşı küçüğe öncelik, devamsızlığı az olana öncelik gibi. Sanırım bu kriterler önümüzdeki dönemlerde tartışılıp daha sağlam ve  kaygan olmayan  zeminlere oturtulur.

ÜST GEÇİT

Anamur da zaten bir tane üst geçit var kullanılmıyor,yada ben görmedim. Hatıra fotoğrafı çektirmeye çıkanları gördüm ve maalesef geç saatlerde madde bağımlılarının mekan olarak seçtikleri yer olarak gördüm. Çözüm Kim yaptı,nasıl yaptı,niye yaptı tartışması değil. Çözüm ilçe trafik komisyonu sivil toplum kuruluşları okul yöneticilerinden oluşacak bir konseyin bu üst geçide bir yer bulması ve işlerlik kazanmasıdır. Hem anamur  hem üst geçit için en sağlıklı karar bu olacaktır.

KALDIRIMLAR

Herkesin malümu anamur halkı kaldırımlarla yeni tanıştı sayılır. Görme engelliler için de  kabartmalı bölümler yapıldı. Kent havası verilmeye çalışılıyor. Sayın sürücülere, araç sahiplerine ve kaldırımları kendisinin park alanı hakkı gibi gören, sayıları azda olsa birkaç oto galericiye sözüm: Yayalar sizin kullandığınız karayoluna nasıl ki minderini ,masasını açıp oturmuyorsa, lütfen sizde onların hakkı olan kaldırımları işgal etmeyin ve can güvenliklerini riske atmayın.Son dönemlerde yayalar lehine birçok düzenleme yapıldı. En son ÖNCE YAYA  projesi uygulamaya başlandı. İlgililere de buradan seslenmek istiyorum. Lütfen Kaldırımları işgal eden sürücü ve galericileri uyaralım. Herşey daha güzel bir Anamur için. İyi bir hafta diliyorum. Saygılar..

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com