logo

Anamur Reklam
09 Temmuz 2013

Temizlik medeniyettir!

Evet, lafı hiç uzatmadan hemen şunu söylemem gerekiyor ki temizlik medeniyettir, temizlikten anlamayan, çevresini kirleten, atıklarını etrafa olduğu gibi saçan bir toplum, bir insan medeniyetten nasibini almamıştır.

İnsanın temizliği evinde başlar… Ancak insan evini temiz tutmuyorsa bireyler olarak ona bir şeyler söyleme hakkımız yoktur. Neticede kendi evidir, evinde istediği gibi oturur.

Ancak ne zaman ki bu insanlar çevreyi de evi gibi kullanmaya başlar, etrafa pislik saçar bu insana haddini bildirmek artık şart olmuştur.

Sevgili Anamurlular temizlik medeniyettir, bundan nasibi olmayanın insanlıktan da nasibi yoktur.

Bu nedenle Anamur’u kirletmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Kaldı ki turizm bölgesi olma iddiasında olan doğa harikası bir ilçede medeniyetten nasibini almayan insanlara asla ve asla yer yoktur.

Anamur’un doğa ve çevre güzelliği hepimizin malumu olduğu kadar, tüm Türkiye’nin malumudur.

Her yaz binlerce insan bu temiz ve güzel doğanın içinde vakit geçirebilmek için Türkiye’nin dört bir yanından Anamur’a geliyor.

İnsanlar denize giriyor, çevreyi geziyor, çam ormanlarından yayılan güzel esintiyi içine çekiyor.

İnsanlar Anamur’a bu yüzden geliyor. Yoksa sorarım size niye gelsin?

Peki bizim içimizdeki medeniyetten nasibini almayan bazı şahıslar ne yapıyor? Güzelim Dragon Çayı’nın kenarına bozuk gıdalar atıyor, hem de hayvansal gıdalar…

Bu güzel Anamur gününde hiçbirinizin tadını bozmak istemem ama çevreye yayılan kokulardan nefes almanın bile zorlaştığını söylemek istiyorum.

Etrafta bir sürü tatilci var…

Anamur’a bir nebze de olsa huzur bulmaya gelmişler, bütün bir yılın yorgunluğunu atmaya gelmişler.

Karşılaştıkları manzarayı artık siz düşünün.

Bu yapılan Anamur’a yazık değil midir? Değilse nedir?

İnsanlar temiz çevresi, doğal yapısı ve mis gibi havasıyla övünürken bizde bu gidişle övünecek ne bir doğa kalacak, ne bir deniz ne de temiz bir hava…

Belediyenin koyduğu onca uyarı levhasına rağmen güzelim Dragon Çayı, molozlarla, plastik atıklarla, bozuk gıdalarla doldurulmaya devam ediyor.

Anamur’un, Anamur halkının bu medeniyetsizliğe artık bir DUR demesi gerekiyor.

Bu konuda çevreye zarar veren, çöplerini, atıklarını etrafa sorumsuzca saçan insanlara gördüğünüz yerde müdahil olun lütfen.

Siz bir şey yapamıyorsanız polisi arayın, zabıtayı arayın, belediye ekiplerini arayın durumu bildirin. Güzelim şehrimizi üç beş medeniyetsizin berbat etmesine müsaade etmeyelim. Bu şehir hepimizin, bu nedenle bu şehri korumak hepimizin görevidir.

Temizlik medeniyettir, bundan nasibi olmayan ise, hiç kimse kusura bakmasın, insan değildir!

Sevgili okuyucularımız, Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek olsun.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com