logo

Anamur Reklam

Tilkioğlu Ailesinden Anamur’da İstiridye Mantarı’na ilk adım atıldı

 

www.anamurgundem.comVİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Türkiye genelinde bilinirliği artarak devam eden İstiridye mantarı veya diğer adıyla kayın mantarı olarak bilinen bu ürün artık Anamur’da Kızılaliler- Alataş bölgesinde Mustafa ve Balcı Tilkioğlu kardeşler tarafından yetiştirilerek mantarın ilk mahsulü alındı.

30 m2 ‘lik özel klimalı odada belirli bir soğuk hava deposunda üretimi yapılan bu ürünün ilk araştırmasını yapan Balcı Tilkioğlu’nun oğlu 2014–2015 Anamur YGS birincisi ve şuan Ankara Hukuk Fakültesinde eğitimine devam eden Nazir Tilkioğlunun 4 aylık bir araştırması sonunda başlayan bu girişimi olumlu sonuç verdi.  Konu ile ilgili mahsulü yerinde inceleyen Anamur Gündem Gazetesi bu ürünün araştırılmasından yetiştirilmesine kadar detaylı bilgiyi Tilkioğlu ailesinden alarak yerinde incelemelerde bulundu.

Yapılan araştırmalar sonunda gazetemiz Anamur Gündem’e bir açıklama yapan Üreticilerden Mustafa ve Balcı Tilkioğlu kardeşler şunları söyledi. “ İlçemizin Kızılaliler- Alataş bölgesinde 30 m2 ‘lik kapalı bir alanda ilkini gerçekleştirdiğimiz İstiridye mantarı bir çok bölgede farklı isimlerle bilinen lezzetiyle dikkat çeken kültür mantar çeşidi. Yaprak mantarı, kavak mantarı, ağaç mantarı olarakta adlandırılan istiridye mantarı üretimi, günümüzde ülkenin tüketim talebine cevap veremeyecek durumda az imal edilmekte.

Bu konuda bir çok çalışmalar yaptık; “2006 yılında bu mantar çeşidinin ülkemizde kültür ortamında pek yetiştirilmediğini fark ettiğimiz de bu sektöre girme kararı aldık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda üretim kapasitesine ulaştık” Dediler. Tilkioğlu kardeşler sözlerinin devamında, “Ülkemizde aslında bir çok bölgesinde insanlarımız tanıdığı bu mantar çeşidini bizim bu bölgemizde bizim aracılığımızla yeni tanımış olacaklar. Türkiye de bilinirliği artacak ve kolayca bulunabilirliği  olması için ilk üretimimizi gerçekleştirdik. Bu konu ile ilgili İnsanların ilgilendiğini, yeni pazarlar ve yeni sektörler arayışında olduklarını görüyoruz.
Bizde bu bilinçle Amacımız ileriye dönük bu ürünün bölge temsilciliğini almayı hedefliyoruz. Piyasa fiyatı 15-20  TL  arasın satılan bu ürünü biz tanıtım amaçlı  10 TL’den satışını yapıyoruz. İstiridye mantarı da yakın zamanda her yerde rahatlıkla görebileceğimiz, alabileceğimiz, kolaylıkla tüketebileceğimiz bir mantar çeşidi olacaktır. İlk denemesini yaptığımız ürünümüze daha şimdiden talep konusunda bizleri aramaları bizim için çok sevindirici ve gurur verici bir olaydır. Biz inanıyoruz ki tüm Türkiye çok yakın zamanda bu mantar çeşidinden tatmış olacaktır. Tadı ve lezzeti ET’e en yakın mantar çeşitlerinden biridir. Protein değeri ile birçok mantar çeşidinden çok üstündür. Kalbe iyi gelir, tansiyona iyi gelir, kan dolaşımını düzenler. Daha birçok sağlık anlamında faydası vardır.

Gıda ve tarım sektörü dünya var oldukça hep ayakta olacaktır. Gelin, günümüzün en iyi ve en çok kazandıran işlerinden biri olan istiridye mantarı üretimi işine yatırım yapın. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Bu konuda satışı ve genel bilgisi ile ilgili irtibat numaralarımız, 05375108292- 05388143888 NUMARALI telefonlardan iletişim sağlayabilirsiz. Son olarakta Bu girişimciliğimizle ilgili Bizlere desteğini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız Cengiz Cantürk’e Belediye Başkanımız Mehmet Türeye,  ANTSO Başkanız Feridun Torunoğlu’na, İlçe Tarım Müdürümüz Niyazı Sarıoğlu’na  teşekkür ederiz
” diyerek sözlerini noktaladılar.”anamurgündme001 anamurgündme002 anamurgündme003 anamurgündme004 anamurgündme005 anamurgündme006 anamurgündme007 anamurgündme008

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com