logo

Anamur Reklam
04 Nisan 2018

TKDK ve KKYDP sözleşmeleri imzalandı

4 Nisan 2018029Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD programı ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında hayata geçirilecek projelerin sözleşmeleri, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle imzalandı.

Akdeniz İhracatçılar Birliğinde düzenlenen imza törenine Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Burdur Milletvekili Reşat Petek, TKDK Başkanı Hakan Kaya, il protokolü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan program, Mersinimizin güzelliklerini içeren tanıtım filminin izlenmesi sonrasında protokol konuşmalarıyla devam etti.

Bakan Elvan; “Mersinimiz 42 İl Arasında TKDK’ya En Çok Başvuru Yapan İkinci İl Olmuştur”

Programda yaptığı konuşmasının başında, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için çok önemli bir işlev yerine getiren TKDK Başkanı Kaya ve tüm personelini tebrik eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’in bir tarım kenti olduğuna işaret ederek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ve Mersin’in aynı zamanda bir eğitim şehri olması yolunda önemli katkılar sağlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a bir kez daha teşekkür etti.

Sözlerinin devamında, “Bugün öyle bir noktaya geldik ki çiftçimiz, köylümüz ve küçük ölçekli yatırımcımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bir araya geliyor, istihdam sağlıyor, fabrika kuruyor, tesis yapıyor.” ifadelerini kullanan Bakan Elvan, Mersinimizin 42 il arasında TKDK’ya en çok başvuru yapan ikinci il olduğunu, bugün imzalanacak protokol sonrasında da yaklaşık 300 milyon lira değerinde bir yatırımın ilimize kazandırılmış olacağını kaydetti.

İş ve aş için çalışmak isteyen herkese kapılarının her zaman açık olduğunun da üzerinde duran Bakan Elvan,“Biz çalışanın ve üretenin her zaman yanındayız. Kim çok çalışır ve üretirse, ona o kadar çok destek sağlarız. Bizler ve Devletin diğer tüm organları vatandaşlarımıza hizmet için varız” diye konuştu.

Konuşmasının devamında, bir tarım kenti olarak nitelendirdiği Mersin’de, özellikle de modern işleme tesislerine ihtiyaç olduğunu dile getiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Portakalı, mandalinayı, limonu sadece üretmek yetmiyor. Ürettiğimiz şekilde sattığımızda bir birim katma değer alırsak, işleyip sattığımızda beş birim katma değer alırız. Bunun için mümkün olduğu ölçüde üretmiş olduğumuz ürünlerin işlenmesine öncelik vermeliyiz.” şeklinde konuştu ve sözlerini Mersin’i Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından inovatif tarım politikalarının uygulanacağı pilot il kapsamına alınacağını kaydetti.

Bakan Yılmaz; “Göçün Sosyal Maliyeti, Yapılacak Destekten Çok Daha Fazladır”

Sözlerine, tarım olmadan kalkınmanın da olmayacağını ifade ederek başlayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ise gıda güvenliğini temin etmek, göçü durdurmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak için kırsal üreticilerimizin mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirterek,“Göçün sosyal maliyeti, yapılacak destekten çok daha fazladır. Hepinizin bildiği gibi tarım alanında yüzde yetmişlere varan hibe destekleri veriliyor. Türkiye geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 7.4 büyüme gerçekleştirdi. Bu büyümede tarımın sağladığı katma değer yüzde 4.7’dir. 2017 yılının tamamında ise yüzde 7.3 büyüme kaydedildi ve bu oranda da tarım sektörünün katma değeri yüzde 6’dır.” şeklinde konuştu,

Bakan Yılmaz sözlerini, tarım sektörünün önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin büyümesine çok daha büyük ve önemli katkılar sunacağına olan inancını dile getirerek sürdürdü.

Bakan Fakıbaba; “Kırsalda Kalkınma Olmadan, Şehirlerde Kalkınma ve Gelişme Olmaz”

Kırsalda kalkınma olmadan, şehirlerde kalkınma ve gelişmenin olmayacağının altını çizerek konuşmasına başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ise, ülkemizin daha da gelişip kalkınabilmesi için kırsalda yaşayan insanlarımızın refah seviyesinin daha da yükseltilmesinin gerektiğini vurguladı. Son 15 yılda Hükümetimiz tarafından çok önemli yatırımların hayata geçirildiğinin üzerinde durarak konuşmasına devam eden Bakan Fakıbaba, yarınımızın bugünden daha iyi olması ve halkımızın mutluluğunu ve refah seviyesini daha da arttırabilmek için var güçleriyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Vali Su; “Yatırımların İlimize Kazandırılmasında Emeği Geçen Sayın Bakanlarımıza Mersinliler Adına Şükranlarımı Sunuyorum”

Vali Ali İhsan Su da yaptığı teşekkür konuşmasında, vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin hayırlı uğurlu olmasını diledi ve yatırımların ilimize kazandırılmasında emeği geçen Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’a Mersinliler adına şükranlarını sundu.

Protokol konuşmalarının ardından, destek alacak girişimcilere Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz ve Vali Ali İhsan Su tarafından temsili çekleri verildi.

Temsili çeklerin verilmesi sonrasında Erdemli ilçemize gerçekleştirilen canlı bağlantı aracılığıyla, hasat sonrası kayıpların önüne geçilmesi ve her zaman taze meyve ve sebze muhafazası sağlayacak ‘Soğuk Hava Deposu Tesisi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.4 Nisan 2018024 4 Nisan 2018025 4 Nisan 2018026 4 Nisan 2018027 4 Nisan 2018028 4 Nisan 2018030

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com