logo

Anamur Reklam

Türe: ‘Tuna’nın adaylığı sürpriz oldu’

13 Eylül 2018-015Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, önümüzdeki yerel seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın aday gösterilmemesinin sürpriz olduğunu söyledi.

Türe, Radyo Gözde FM’de katıldığı canlı yayında, Ayhan Reis ile yaptığı röportajda, Burhanettin Kocamaz’ın önümüzdeki yerel seçimde MHP’den aday gösterilmeyip Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın aday gösterilmesi ve kendisinin adaylığı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Türe, röportajda şunları söyledi:

“KOCAMAZ’IN ADAY GÖSTERİLMEMESİ BÜYÜK SÜRPRİZ OLDU

“Başka bir partinin aday gösterme süreci ile ilgili yorum yapmak istemem. Yeni aday Hamit Tuna Bey’i uzun zamandır tanıyoruz ve kendisine hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Şu kadarını söyleyebilirim; sayın Burhanettin Kocamaz’ın tekrar aday gösterilmemesi büyük sürpriz oldu. Burhanettin Kocamaz başkanımızın 20 yıllık Tarsus, 5 yıllık büyükşehir deneyimi herkese nasip olmaz. Kendisinin şu andaki dik duruşunu kutluyorum. Anamur halkı adına ilçemize verdiği hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımı sunuyorum.

MERSİN VE ANAMUR’DA YAPTIĞI HİZMETLER TARTIŞILMAZ

Anamur halkı Burhanettin Kocamaz başkanımızı seviyor, güveniyor ve kendisi Anamur halkının kalbindedir. Açılış ve benzeri törenlerde de söylediğim gibi Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dır. İyi bir ülkücüdür, iyi bir milliyetçidir, iyi bir vatan sevdalısıdır, iyi bir Mersin sevdalısıdır ve Yörük oğlu Yörük’tür. Dolayısıyla Kocamaz başkanımızın Mersin’de yaptığı hizmetler tartışılmaz, Anamur’a yaptığı hizmetler tartışılmaz. Kendisiyle bizim bağımız siyasetin ötesinde Anamur ve Mersin sevdasına dayanmaktadır. 2014’ten bu yana bizi hiç kırmadı. Birçok projeyi hayata geçirdik. Bazılarını kendisi yaptı, bazılarında bize destek verdi. Siyasi ayrılıklar oldu ama bu Mersin sevdamızdan, Anamur sevdamızdan bir şey kaybettirmedi. Anamur, Mersin ve Türkiye, Burhanettin Kocamaz başkanımızın kıymetini biliyor ve hakkını veriyor. Mersin için, Anamur için gece uyumadığını, gündüz yorulmadığını biliyoruz ve onun 5-10 yılı daha görev yapmasını en çok isteyenlerden birisi de Mehmet Türe’dir.

KOCAMAZ’A TAŞRADA BİR SEVGİ SELİ VAR

Burhanettin Kocamaz’a Mersin’de destek var ama taşrada Yörüklerin olduğu yerlerde, duman tüten yerlerde Burhanettin Kocamaz sevgisi bambaşka. Kendisine, siyasi ayrım yapmadan, yöre ayrımı yapmadan 1994’te çıktığı yolda dimdik devam etmesi nedeniyle bir sevgi seli var. Bundan sonra Burhanettin Kocamaz başkanımız kendisine yakışanı yapar. Dik duruş sergiler, ama kendisine yapılan haksızlığı da asla unutmaz.

BİR YÖRÜK ÇOCUĞUNUN NASIL ÇALIŞTIRILMADIĞINI BİLİYORUM

Ben kendisinin açıklama yaptığı meclis toplantısına katılmadım ama orada yaptığı açıklamalara katılıyorum. Bir Yörük çocuğunun nasıl çalıştırılmadığını, nasıl kıskaca alındığını, yolların nasıl tıkandığını çok iyi biliyorum. Çünkü o kadar olmasa da aynı şeyleri ben de yaşıyorum. Bu duyguları ben de yaşadım. Ama bu hiçbir zaman, heyecanımızı, hevesimizi, enerjimizi kesmedi. Mersin gibi zor bir şehirde engellerin kendisini nasıl çevrelediğini çok iyi biliyorum. Arkasında dimdik durulmalıydı.

TARSUS GİBİ MERSİN’İ DE TEMİZLEMESİ İÇİN 5-10 YIL DAHA KALMALIYDI

Mersin kritik bir yer. PKK’nın Akdeniz’e açılmayı arzuladığı bir liman kenti. Önce bu yönden bakmak lazım. Lanet örgütün Mersin’i Diyarbakır kadar önemsediğini ve buradaki Yörük çocuklarının huzurunun nasıl kaçırıldığını bilen bir belediye başkanıdır Burhanettin Kocamaz. Onun için Tarsus’u nasıl temizlediyse, nasıl bir dünya kenti yaptıysa Mersin’de de kendisine bir 5-10 yıl tanındığında çok şey yapacağına inandığım bir kişidir kendisi. Ama bir siyasi partinin aday belirleme sürecine de karışmak haddimize değildir.

ANAMUR’DAKİ ADAY ADAYLARINI KUTLUYORUM

Belediye başkanlığına aday adayı olmak gerçekten çok güzel bir duygu, aday olmak ayrı bir duygu belediye başkanı olmak apayrı bir duygu. Her siyasi partinin aday adaylarını özgüvenlerinden dolayı, bu göreve talip olmalarından dolayı kutluyorum. Böyle zor ve kutsal bir göreve talip oldukları için kutluyorum. Ben de bir aksilik olmazsa adayım ve bu yarışa gireceğim. Ama İYİ Parti’den de aday adayı olabilir. Bu kimsenin tekelinde değil. Bu süreçte aday adayları da artacak.

ANAMUR’DAKİ ADAY ADAYLARINDAN RİCAM…

9 yıldır belediye başkanlığı yapmış bir kişi olarak, aday adaylığı tecrübesini yaşamış bir kişi olarak aday adaylarından ricam; başkalarını karalayarak, kötüleyerek değil, başka partileri de kötüleyerek değil, ayağı yere basan Anamur’a  ne yapabileceği konusunda fikirleriyle, projeleriyle ortaya gelsinler. Taş yerinde ağırdır. Bu halk öyle bir halk ki kim ağır kim hafif çok güzel ölçüyor, tartıyor. Birilerini kötüleyerek bir yere varmak istiyorsan yolda kalırsın demektir, orada yanlış yapıyorsun demektir. Önce siyasi partilerdeki yarışta aday adayları başkalarını kötülemeyecek, sonra aday olduğunda diğer adayları kötülemeden, ‘Ben daha iyisini yaparım, daha iyisi de budur’ diyerek, kamuoyuna çıkmak lazım. Ben bu duruşu sergilediğim için aday oldum, seçildim ve ayrım yapmadan, kıt imkanlarla hizmet etmeye çalıştığım için bu halk bana 2014’te yine görev verdi.

KENDİ OY REKORUMU KIRARAK SEÇİLMEK İSTİYORUM

Ben de bu yarışa yine girmek ve kendi oy rekorumuzu kırarak seçilmek istiyorum. 3. dönemde daha tecrübeli bir Mehmet Türe, önü kesilmeyen, kaynakları planlayan, projelerini hayata geçiren bir Mehmet Türe olarak halkın karşısına çıkmak istiyorum. Çok büyük projelerimiz var. Kaynağı nereden bulacağımızı soranlara ise yaptıklarımıza bakarak değerlendirmelerini istiyorum. Bu konuda enerjimi ve ümidimi kaybetmedim. Benim gücüm bana yapılan dualar ve sessiz çoğunluğun bana verdiği destektir. Dolayısıyla ‘hodri meydan’ diyorum ve bekliyorum.

HALKIN İRADESİ GÖZ ARDI EDİLEREK İTTİFAK  PROTOKOLÜ YAPILAMAZ

Belki siyasi partiler Mersin’i, Adana’yı, Antalya’yı almak için prensipte anlaşabilirler. Ama ben şunun altını çizmek istiyorum, gerçek ittifak halkın ittifakıdır. Yerel seçimler genel seçimlerden farklıdır. Genel seçim lider odaklıdır, parti odaklıdır, ideoloji odaklıdır. Ama yerel seçim öyle değildir. Hizmet odaklıdır, göz göze temas, el ele temas odaklıdır. Yerel seçim engelline, eğitimine, sporuna, gençlerine sahip çıkma seçimidir. Partisi konusunda taviz vermeyen bir insan, ideolojisi hat safhada olan bir insan yerel seçimde çok rahat başka bir partinin adayına oy verir. Neden biliyor musunuz; memleketini, ilçesini, ilini çok seviyordur. Hizmetin geleceği, kul hakkının gözetileceği, siyaset ayrımının yapılmayacağı bir aday gördüğü an partisi konusunda taviz vermeyen seçmen birden memleketine faydası olacak adaya oy verir. Onun için yerel seçimde ittifak halkın gönlünde olur. Halkın iradesi göz ardı edilerek bu protokole bağlanamaz. Biz gücümüzü başka bir partinin adayanın zayıflığından yada ittifaktan değil halktan almak istiyoruz.

DÜŞMANLIK BESLEMEM AMA REKABETİ SEVİYORUM

Bu konuda kendime güveniyorum. Yeter ki kimse beni engellemesin. Hırslı değilim, heyecanlıyım. Düşmanlık beslemem ama rekabeti seviyorum. Etik kuralların dışına çıkmayacağım. Ama zaman zaman halkımın da gerçekleri görmesini sağlayacağım. Yaptıklarım ortada, yapamadıklarımı da neden yapamadığımı anlatacağım. Tabi yol arkadaşlarımı da kamuoyuna sunduğumuz zaman, eminim ki Anamur halkı bir kez daha Mehmet Türe diyecek.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com