logo

Anamur Reklam

Türk Eğitim-Sen’den Kadınlar Günü etkinliği

Türk Eğitim Sen Anamur Temsilciliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Türk Eğitim Sen Anamur Temsilcisi Hayri Kılınç, Kamu-Sen İlçe Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapmak üzere Kadınlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Gültekin’e koltuğunu devretti.

Gültekin, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz bu bulaşmaya şahsım ve Türkiye Kamu Sen Anamur Temsilciliği adına hoş geldiniz diyor saygılarımı sunuyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün!

Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu,  sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır.

Geleneksel Türk toplumuna baktığımızda kadın daima, batı ve doğudaki diğer örneklerine göre oldukça ileri sayılabilecek bir konumda bulunmuştur.18 Mart 2018011 18 Mart 2018012 18 Mart 2018013 18 Mart 2018014 18 Mart 2018015 18 Mart 2018039 18 Mart 2018040 18 Mart 2018044 18 Mart 2018064 18 Mart 2018065 18 Mart 2018066

Orhun abidelerindeki ifadelerden, eski Türk Devletlerinin yönetimine kadar bunun bir çok örneğini görmek mümkündür.

Tarih boyunca Türk kadını hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşı’nda, mücadelenin her döneminde bu kutsal savaşa destek vermiştir.

Kurtuluş Savaşında düşman işgaline karşı ülkesini, canını ortaya koyarak koruyan, cepheye top ve mermi yetiştiren Anadolu kadını, adını dünya tarihine kahramanlığıyla, cesareti ile, fedakarlığıyla yazdırmıştır.

Kar yağarken cepheye götürdüğü top mermileri ıslanmasın diye üzerindeki paltosunu örten ve  kundaktaki bebeğinin üzerine uzanarak soğuktan şehit olan Şerife Bacı… Ve daha niceleri…

Atatürk “Dünyada hiçbir milletin kadını, ’Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim’ diyemez” sözleriyle kadınlarımızın değerini bu şekilde ifade etmiş ve onları hak ettikleri şekilde onurlandırmıştır.

Bugün bu büyük kadınları da hürmetle anıyor, asla unutmayacağımız aziz hatıraları karşısında sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Günümüzde artık Türk kadını, sosyal hayat içinde aktif olarak yer almaya başladı. Çalışan, üreten kadınların sayısı hızla artıyor. Öğretim üyeleri, bilim kadınları, hukukçular, sanatçılar, diplomatlar, siyasetçiler, doktorlar, öğretmenler…

Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kadınların pek çok sorunu var. Bu sorunlardan özellikle kadına yönelik şiddeti, reddediyor ve kınıyoruz.

“Cennet anaların ayakları altındadır.” diyen bir medeniyetten geliyor olmamız ile bugün kadına yöneltilen şiddete dair aldığımız üzücü haberler arasında kabul edilemez bir çelişki vardır. Türk kadını “yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye” layıktır.

Değerli misafirlerimiz;

Sağlıklı kuşakların yetişmesi ve sonucunda çağdaş bir Türkiye‘nin oluşumunda asıl mimarların kadınlarımız olacağı bilinci ile düzenlediğimiz bu etkinliğe katılımınızdan dolayı Türkiye Kamu Sen Anamur Temsilciliği adına teşekkür ediyor, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.”

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Anamur İlçe Temsilcisi Hayri Kılınç da yaptığı konuşmada, “Değerli Kamu Sen üyesi arkadaşlarım; bugün burada Dünya Kadınlar Günü etkinliğimizi gerçekleştirmek için toplandık. Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum. Kadın üyelerimize faklı bir gün yaşatabilmek amacıyla bir etkinlik planladık. Sizleri sendikamızda daha sık görmek istiyoruz. Sağ olun, var olun. Allah birlik ve beraberliğimizi artırsın” dedi.

Basın açıklamasının devamında Köşekbükü Astım Mağarası gezisi ve öğle yemeğinin ardından çiçek takdimi ile program sona erdi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com