logo

Anamur Reklam

TÜRKAV Final Gecesini Yaptı

anamurgundem.com002İstiklal  Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma “yarışma’sının kazanaları Belli oldu oldu.

TÜRKAV Anamur şubesi tarafından , 1921 Yılında Şanlı Bayrağımızın ve Kahraman Türk Milletimizin simgesi olan,  M.AKİF ERSOY`un yazdığı ,İstiklal Marşı`nın Milli Marş olarak TBMM`de kabulünün 96.yıl dönümü münasebetiyle;  Hem Milli Şairimiz M.AKİF ERSOY`u   anmak hem de Ortaöğretim ve Lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin milli şuuru geliştirmek için bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İstiklal Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma Yarışması”  11 Mart 2017 Cumartesi akşam saat 19.30’’da Anamur Belediyesi Kaşdişlen Kültür Merkezi konferans salonunda yapılan final yarışmasıyla ödülleri sahiplerini buldu.

Sunumunu Türkav Anamur Şube Başkan Yrd. A.Kadir GÜMÜŞ’ün yaptığı Proğram,Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecede TÜRKAV Anamur Şube Başkanı Mehmet Gümüş‘ün açılış konuşmasıyla devam etti.

Gümüş,  salondakileri ,selamlayarak başladığı konuşmasında İstiklal Marşı’nın özelliklerinden bahsetti.

         Gümüş; “ İstiklal Marşı’mızın tamamına baktığımız zaman eser bir hava var. İstiklal Marşı’nda kahraman ordumuzla milletimizin ne kadar özdeşliğini ve iç içe olduğunu görüyoruz. Öyle ya Ordu ve milletin bütünleşmesi, bütün dünya iyi bilir ki bizde en güzel şekliyle mevcuttur. Bu yüzden merhum Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı Kahraman orduya İthaf etmiştir. Ama onun  nezdinde Türk milletine seslenmiştir. Sizlerde bilirsiniz ki; her insanın bir alt şuuru vardır.  İnsanların da  kavimlerin  de bir alt şuuru vardır.  Eskiler buna mahşeri Vicdan diyorlardı. İşte bizim mahşeri vicdanınız İstiklal marşımızdır.  Ordu ve millet kavramı öylesine birbirine girmişler ki; Anadolu’da annelerimiz çocuklarını doğururken şöyle söylerler   ‘Oğlum büyüsünde Paşa olsun’  Şimdi soruyorum sizlere İngilizler mi?,  Fransızlar mı ?, Almanlar mı?,  Amerika Birleşik Devletleri mi?, İtalya mı?, Avrupa’nın hangi Ülkesi?,  bu Necip millet gibi kendi Peygamberinin  ismini asker ocağındaki oğluna vermiş Ve Mehmetçik demiştir?   ve asker ocağına da Peygamber Ocağı demiştir.”  diye konuştu,

 

        

          Başkan GÜMÜŞ;Vatanımız ve Milletimiz’in bağımsızlığı için canlarını hiçe sayarak,büyük bir mücadele veren milli kahramanlarımız Türk Milletin!i ayağa kaldıran bir zafer elde etmişlerdir.Bu yüzden İstiklal Marşımızda Şanli geçmişimiz  kadar,geleceğe uzanan mesajlarda vardır.

          Başkan GÜMÜŞ:Değerli öğrenciler,biz öncelikle şuna inanıyor ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.yarınlarımız’ı teslim edeceğimiz gençlerimiz’e bizler’i kurtuluş savaşına iten sebepleri,gerek ogün gerekse bu günkü hain elleri tanıtmadan,Bayraksız ve  Vatansız bir milletin ne kadar acı ve ızdırap çektiklerini.zulüm gördüklerini,bugün hemen yanıbaşımızdaki Suriye ve Irak’ın durumunun buna en güzel örnek olduğunu hepo beraber görüyoruz dedi.

İstiklal Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma yarışmasına katılan ortaokul ve lise düzeyinden yarışmacılara da seslenen Gümüş bu belirtildiği gibi bir yarışmadır kaybedenle kazanan da olacaktır şimdiden söylemek istiyorum kaybeden öğrencilerimiz  üzülmesinler.  Önemli olan Medeni cesaret göstererek burada çıkmak ve milli şiirimizi en güzel şekilde okumaktır,salondaki davetliklere katılımları için teşekkür etti ve Yarışmacı öğrencilere başarılar diliyorum dedi.

         Başkan GÜMÜŞ:Bu duygu ve düşüncelerle “Yurtlarını alçakları uğratmamak için,göğüslerini siper eden kahramanlarımızdan başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını,bütün aziz şehitlerimizi,kahramanlarımızı ve bir fazilet  timsali Vatan Şairi Mehmet akif ERSOY’u huzurlarınızda saygıyla anarken Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum dedi.

4 Mart 2017 Cumartesi günü  Anamur Belediye Meclis Salonunda yapılan 80 Öğrencimizden  ön elemeye katılan ve finale yükselen; 10 Ortaöğretim, 10 Lise kategorisinde yarışan yarışmacılar Milli Marşımızı Ezbere Güzel okumak için, bir birleriyle kıyasıya yarıştılar.

Yarışmacı Öğrenciler  İstiklal Marşını Güzel  Okuma sırasında  izleyicileri Milli Mücalele yıllarına götüren ve duygulu anlar yaşamasına yol açan çok güzel kompozisyonlar oluşturdular.

Türkav Aanamur Şubesi’nin düzenlemiş olduğu proğrama Anamur Belediye Başkanı  Mehmet TÜRE ve BelediyeBaşkan yardımcılarından Hüseyin Gürel ve Mahmut KARA,Anamur MilliEğitim Müdürü,Aziz DAĞISTAN ,CHP ilçe Bşk.Ayhan GÜVEN,Cezaeviş Müdürü ,Halil GÜNEŞ,Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref GÜMÜŞ,Büyükşehir Belebiye  Meclis Üyesi Cengiz PINAR,Anamur Bel.Mec.Üyesi ,Ayhan YILDIZ,Anamur Ülkü Ocakları Başkanı,Hüseyin BATUN,

Ülkücü İşciler Derneği Başkan yardımcısı Özer ELVE,Saadet Partisi Başkanı Adına Ünal UYSAL,Eski Anamur Yüksek okul Müdürü, Akif ALTINBIÇAK,Kamusen İlçe Temsilcisi Salih KUTLU,Alevi Kültür Derneği Başkanımız ve Kaşdişlen Muhtarımız,Saray Mahallesi Muhtarı Tacittin BAZ’ın yanı Sıra çok sayıda Öğretmen,öğrenci,veli ve davetlilerimiz katıldı.

Lise kategorisi yarışmalarının da yapılmasının ardından geceye destek veren ve Kategorilerde 3.olan öğrencilerimiz’e verilen  Çeyrek Altın ödülüne  sponsor olan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye,Kategorilerde birinciliği kazanan öğrencilere Notbook ‘larını alan 26.Dönem MHP Mersin Millet Vekili Adayı ve aynı zamanda TÜGİAD Başkanı Ali YÜCELEN Bey’e,kategorilerde 2. Olan öğrencilerimize’e TABLET’lerini alan Komşu Mağazası Sahibi Nezir ASLAN’a,  Anamur Ticaret Odası Başkanı Feridun Torunoğlu’na, Salkondaki davetlilerimiz’e dağıtılan Bayraklarımız’ın Sponsor’u Diş Tek.Abdullah GÜMÜŞ’e,yarışmaya katılan bütün öğrencilerimiz’e mansiyon ödül olarak değişik konularda yazılmış kitaplarımız’ın Sponsor’ u Türkav Eski Başkan’ı Veli SAVCI’ya, Sponsorlarımız’a ve Jüri Başkanı Aydın DOLUOĞLUN,a,Jüri Üyeleri; İlknur Duman’a,Jüri Üyesi Çınar ARIKAN’a ve Elif Yilmaz AYHAN’a Plaket ve Teşekkür Belgeleri takdim edildi.  

                   Yarışmada Dereceye Giren öğrencilerin isimleri Şöyle;

                                        Ortaokul Kategorisinde

1. Büşra BUĞDAY      : (6-A Sınıfı –  Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi)

2. Barış PINAR           : (8-A Sınıfı –  Anamur Uğur Koleji Ortaokulu Öğrencisi)

3. Fatma ARS             (6-B Sınıfı –  Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi)

                                        Lise Kategorisinde  

1. Celal Berk ÇETİN   : (9-E Sınıfı – Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencisi)

2. Talha AKGÜN         :(10-D Sınıfı – Anamur Anadolu Lisesi Öğrencisi)

3. Onur UÇAR             :(9-E Sınıfı – Aanamur Cumhuriyet Anadulu Lisesi Öğrencisi)

 

Yarışmaya katılan ve dereceye giremeyen tüm öğrencilere TÜRKAV Anamur Şube Başkanı Mehmet Gümüş:Amacımız sizlerin arasında bir rekabet oluşturmak değil,yarınlarımızın,anamurumuz’un ve Cennet Vatanımız’ın sahipleri olacak olan sizleri milli ve manevi değerlerimizle buluşturmak  ve milli duygularımızı taze tutmak,geliştirmek,değerlerimize güç ve kuvvet katmak için böylesi bir yarışmayı Türkav Anaamur Şubesince düzenledik.

         Başkan GÜMÜŞ,Yarışmaya katılan Öğrenciler’İ medeni cesaretlerinden dolayı kutladığını ve burada bulunmanında ve milli marşımız’ın Türk milleti için bir onur ve şeref olduğunu sözlerine ekledi

          Başkan GÜMÜŞ:Ayrıca Salonda davetlilerimiz de şaşırtan  duygusal bir an yaşandığını sözlerine ekledi..Anamurumuz’un Sevilen esnaflarından Yörükoğlu Pastanesi sahiplerinden Raci beylerin sevimli ,engelli evladı koyu Galatasaraylı, Tuğrul tarafından öğrencilerimiz arasından Mürüvvet AYDIN’a mansiyon ödül olarak bir saat hediye ettiler.Anladık ki fiziksel engellilik   önemli değil,yürekler engelli olmasın.Biz Türkav ailesi olarak,bu örnek davranışından dolayı kocaman yürekli Tuğrulumuz’a ve ona eşlik eden Ailesine ,Anamur Belediye Bşk Yardımcısı Mahmut KARA’ya teşekkür ediyoruz.

                                                                                                                                Mehmet GÜMÜŞ

                                                                                                                  TÜRKAV ANAMUR ŞUBE BAŞKANI

anamurgundem.com003 anamurgundem.com004 anamurgundem.com005 anamurgundem.com006 anamurgundem.com007 anamurgundem.com008 anamurgundem.com009 anamurgundem.com010 anamurgundem.com011 anamurgundem.com012 anamurgundem.com013 anamurgundem.com014 anamurgundem.com015 anamurgundem.com016 anamurgundem.com017 anamurgundem.com018 anamurgundem.com019 anamurgundem.com020 anamurgundem.com021 anamurgundem.com022 anamurgundem.com023 anamurgundem.com024 anamurgundem.com025 anamurgundem.com026 anamurgundem.com027 anamurgundem.com028 anamurgundem.com029 anamurgundem.com030 anamurgundem.com031 anamurgundem.com032 anamurgundem.com033 anamurgundem.com034 anamurgundem.com035 anamurgundem.com036 anamurgundem.com037 anamurgundem.com038 anamurgundem.com039 anamurgundem.com040 anamurgundem.com041 anamurgundem.com042 anamurgundem.com043 anamurgundem.com044 anamurgundem.com045 anamurgundem.com046 anamurgundem.com047 anamurgundem.com048 anamurgundem.com049 anamurgundem.com050 anamurgundem.com051 anamurgundem.com052

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com