logo

Anamur Reklam

“Yaya Öncelikle Trafik”

2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüle, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” Hükmü getirildi.

Bu düzenlemeyle artık ARAÇ SÜRÜCÜLERİ, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş; kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, Varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorundalar.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde Mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere Buda davranışın kazandırılması Çok önemli bir hale gelmektedir.

Bu amaçla içişleri bakanlığı tarafından “Öncelik hayatın, öncelikle yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikle Trafik” Yılı ilan edilmiş ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması kararlaştırıldı.

Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 6 Şubat 2019 günü 12.00-13.00 saatleri arasında tüm illerimizde eşzamanlı olarak İl Vali/Kaymakamları İl/İlçe Emniyet Müdürleri ve Jandarma komutanlarının katılımıyla belirtilen hususlar çerçevesinde devletin tüm Unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlik düzenlenecek.

Bahsi geçen etkinlik bugün saat 12:00-13.00 Saatleri arasında Anamur İlçe Kaymakamı, Emniyet Müdürlüğü ve ekiplerinin de katılımıyla Anamur Ortaokulu önünde gerçekleştirecek.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com