logo

Anamur Reklam
14 Haziran 2019

Yörüklerin eşyaları tanıtıldı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Orman Genel Müdürlüğünce düzenlenen ‘Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşması”  fuarına katıldı.
Fuara, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcıları, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Bölge Müdür Yardımcısı Durmuş Bilal Akkuş, Mersin Orman İşletme Müdür Yardımcısı Muhammet Köse ve bölge müdürlüğü personeli standa ev sahipliği yaptılar.
Stantta, Mersin’deki 57 çeşit bitkinin kozalak, meyve ve yapraklarından yapılmış tablo sergilendi. Tıbbi aromatik bitkiler ve üretimi hakkında bilgi verildi. Mersin’de Yörüklerin orman ürünlerini kullanarak yaptıkları beşik, defne yaprağından yapılmış döşeği, kara çaltıdan nazırlığı ve andız kozalarından yapılmış oyuncağı, çölmeği ve sübeğinden oluşan ve Mersin’de Yörüklerin yabani hayvanlardan ailesini ve hayvanlarını korumak için Anadolu Kaplanını taklit eden kaplan tabak tablosu tanıtıldı.
Sektör buluşması kapsamında paneller, kültürel etkinlikler ve çeşitli konserlerin düzenlendi, ayrıca ormancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com