logo

Anamur Reklam

Zabıta Teşkilatından Başkan Kocamaz’a Ziyaret

gündem003

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Daire Başkanlığı, Belediye Zabıtasının 191. Kuruluş Yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Zabıta Teşkilatı çalışanları, Zabıta Haftası Kutlamaları Kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret ederek çiçek sundu. Kutlamalar resmi kurum ziyaretleri ve çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz, “Her geçen gün hizmet kalitesini artıran ve personel yapısını sürekli dinamik tutan bir anlayış ile 7 gün 24 saat çalışan zabıta teşkilatının vatandaşımızın sağlıklı, huzur ve güven ortamında yaşamasının güvencesi” olduğunu belirterek, kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personelinin Zabıta Haftası’nı kutladı.

Zabıta Teşkilatı’nın Tarihçesi

Belediye Zabıtaları 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 51. Maddesi’nde “Belde halkının sıhhat, selamet ve sağlığının korunması amacıyla yetkili kurum, kuruluşlar tarafından alınmış kararlar ve ilgili mevzuat ile kendisine verilen görevi, belediyelerde takip etmekle” görevlendirilmiştir.

Belediye zabıtalarının tarihsel süreci, Fatih Sultan Mehmet’in padişahlığı döneminde Hızır Bey Çelebi’nin şehrin kadısı olarak atanması ve 1826 yılında İhtisap Nezareti’nin kurulmasıyla başlamış ve bugünkü zabıtanın temelleri atılmıştır.

Daha sonra 1855 yılında Şehremanetinin kurulması ile başlayan bu süreç devam etmiş, zaman içerisinde önceleri İhtisap Neferleri, daha sonra da Zaptiye Memurluğu unvanları altında şehir esnafının denetimlerinde ve vatandaşın sorunlarının çözümünde görev yapmışlardır.

Zabıtanın temellerinin atıldığı 1826 yılı esas alınarak her yıl Eylül Ayının ilk haftası Zabıta Haftası olarak kabul edilmekte, Zabıtanın Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri tertip edilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com