logo

Anamur Reklam

ZİARAAT BANKASIN’DAN ÜRETİCİLERE ÖNEMLİ DUYURU

Anamur’da hortum ve fırtınada seraları zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası’na olan borçlarının bir yıl ertelenebileceği, ilave olarak da 5 yıla kadar taksitlendirilebileceği bildirildi.

ZIRAAT BANKASI yetkililerinin Anamur’da fırtına ve hortumdan seraları zarar gören ve bankaya borçlu olan üreticilerle yaptığı toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yöremizde meydana gelen bu felaket nedeniyle ürünleri ve seraları zarar gören üreticilerimizin Bankamıza olan kredi borçları ile ilgili olarak tüm imkanlarımızı sunacağız.ZIRAAT BANKASI olarak, her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Açıklamada, erteleme ve taksitlendirme ile ilgili şu bilgiler verildi:

“- 9 Eylül 2016 tarih ve 29826 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/9147 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na göre,

– 01.01.2016, 31.12.2016 tarihleri arasında kararda belirtilen afetlerden birine maruz kalan,

– Bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünüleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören,

– Bu durumları İl/İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen,

– Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olan,

– Tarımsal üretim faaliyetlerine devam eden gerçek ve tüzel kişi üreticilerin,

– Bankamızdan yalnızca faiz indirimli (sübvansiyonlu) olarak kullandıkları kredileri, erteleme kapsamına alınmıştır.

Anılan düzenleme kapsamına giren üreticilerimizin kredi borçları bir yıl süreyle ertelenmiş olacak ve erteleme süresi sonunda kredi borçlarını ödemeleri beklenecektir.

Söz konusu Bakanlar Kurulu kararıyla, önceki uygulamalardan farklı olarak, kredi borçlarının belirlenen faiz oranı ile 1 (bir) yıl ertelenmesi imkanı yanında istenirse birinci yılda sübvansiyonlu faiz oranı, takip eden yıllarda ise Bankamızca sunulan uygun faiz oranları ile kredi borçlarının azami 5 yıla kadar taksitlendirilmesi seçeneği de sunulmuştur.

Tarımsal faaliyetlerine devam eden ve kredi borçlarını taksitlendirme seçeneğini kullanarak, vadeye yaymak suretiyle geri ödeme imkanlarını geliştirmek isteyen üreticilerimizin, gerekli şartları taşımaları halinde, tarımsal faaliyetlerinin gerektirdiği kadar ilave faiz indirimli (sübvansiyonlu) kredi kullanabilme imkanı da mevcuttur.

Diğer taraftan, durumları Bakanlar Kurulu Kararı’nda belirlenen kapsama uymayan ancak, tarımsal üretim faaliyetlerine devam etmekle birlikte verim düşüklüğü, piyasada oluşan fiyatların düşük olması, hastalık, pazar daralması vb. gibi doğal afetler dışındaki nedenlerle tarımsal faaliyetlerinde  ve gelir akışlarında aksama yaşayan üreticilerimizin Bankamıza olan sübvansiyonlu yada sübvansiyonsuz kredi borçlarıyla ilgili olarak, Bankamızca uygun faiz oranları ile 5 yıla kadar vadeli, farklı yapılandırma alternatifleri de sunulmaktadır.

Bankamıza kredi borcu olan üreticilerimizin söz konusu uygulamalardan yararlanabilmeleri için şubemize başvurmaları gerekmektedir. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com