logo

Anamur Reklam

ANAMUR’U KARAKIŞ VURDU….

resim001resim002resim004resim003resim005resim006resim007resim008Meteorolojinin duyurduğu soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren tüm Türkiye’deki il ve ilçelerde hava sıcaklığı dün gece sıfırın altına düştü.

Ürünleri soğuktan korumaya çalışan çiftçiler, seralarda sabaha kadar soba yaktı. Fırtına nedeniyle bazı seralar yırtıldı, ürünleri don vurdu.

Tüm Türkiye genelinde etkisini gösteren kar yağışı Anamur’dada etkili oldu. Dün gece başlayan kar yağışı sabah saatlerine kadar sürdü. Kar yağışı Torosların güney yamaçlarına kadar indiği gözlendi. Şehirden de görülen kar yağışı, su kaynaklarını besleyeceği için memnuniyet yaratırken, Meteorolojinin yaptığı zirai don uyarısı çiftçileri endişelendirdi.

İlçede iki gündür etkisini gösteren şiddetli rüzgar, seralara zarar verdi. Seralarda hasara neden oldu. Kuşlar soğuktan sığınacak yer aradı.Ayrıca etkisini sürdüren şiddetli rüzgâr ve fırtına yüzünden elektrik telleri koparken,  Toki başta olmak üzere ilçenin birçok bölgesinde elektrikler kesildi.

DİKKAT….

Meteorolojiden, bölgede hafif buzlanma ve don olayı beklendiği bildirildi.

Hava sıcaklığının zaman zaman sıfırın altında 4 dereceden daha düşük olmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar yaşanabileceği ifade edilerek, “Zirai üretim faaliyetlerine devam eden üreticilerimiz başta olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir” denildi.

ÜRETİCİLER ÖNLEMLERİNİ ALSIN…

Uyarıya göre, bu akşam Anamur’da hava sıcaklığı 0dereceye düşecek. Üreticilerin, özellikle yarın akşam zira don riskine karşın gerekli önlemleri almaları gerekiyor. Vatandaşlar gün boyunca zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmadı. Kuzeyden esen rüzgarın hızı saatte 20 kilometreyi buldu. Ağaçları yerinden söken poyraz, Anamur Halk  Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasının Doğu cephesindeki mantolamayla kaplı duvar koptu. Halkeğitim yetkilileri, “Akşam saatlerinde verilen kursların saatine denk gelmeyişi büyük bir olayın yaşanmamasına neden oldu buda bizleri sevindirdi dediler. Sera naylonlarını yırtarak maddi hasara yol açan fırtına sahilde ağaçları kökünden söktü. Rüzgar nedeniyle 2 yük gemisi İskele açıklarına demir attı. Rüzgarlı ve soğuk hava etkisini Pazartesi’ye kadar sürdürmesi bekleniyor

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com