logo

Anamur Reklam

Balık çiftliklerine karşı dava açıldı

MERÇED, Mersin sahillerine kurulması planlanan 20 balık çiftliğine karşı dava açtı.
Anamur’dan başlayarak Silifke’ye kadar kurulması planlanan 20 balık çiftliği için bakanlığın ÇED raporlarını kabul etmesinin ardından MERÇED, yürütmenin durdurulması talebiyle ilgili mahkemelerde dava açtı. Bu kapsamda MERÇED Anamur Temsilciliği de Anamur’un Çamlıpınaralı, Demirören ve Uçarı köylerinde kurulması planlanan 6 balık çiftliğine karşı dava açtı.
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜDAHİL OLDU
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, balık çiftliklerinin kurulmasına karşı Mersin Çevre ve Doğa Derneği’nin (MERÇED) açtığı davalara müdahil olacaklarını açıkladı.
Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, “Balık çitlikleri konusunda ben emenim ki diğer partilere mensup üyelerin hassasiyetleri de yüksek. İstihdam oluşturalım, milli ekonomiye katkı sunalım ama bunu yaparken kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, çevreyi katletmeyelim” dedi.
Mersin’de yaşananların kriterler çerçevesinde balık üretim çiftlikleri kurulmasının önüne geçtiğini ve çevre katliamına dönüştüğünü belirten Seçer, yeni tesislerin oluşturulması için kapasite eşiği olduğunu, bin ton/yıl kapasite üzerine çıkan balık çiftlikleri için ÇED olumlu raporu istendiğine işaret etti. Seçer, “Ben bu raporları çok süratle kısmen inceledim. Hakikaten benim de gözlerim fal taşı gibi açıldı. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak dava açma kararı aldım. Balık çiftlikleriyle ilgili verilen ÇED raporları konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yargıya gidiyoruz, dava açıyoruz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com