logo

Anamur Reklam

Başkan Türe, Anamurlu gazetecileri bir kez daha onore etti

anamurgündme036anamurgündme025Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Anamur’daki basın mensuplarıyla Kısakahyaoğlu Konağında gerçekleşen kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

İlçede görev yapan gazetecilerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde geleneği bozmayarak bir araya gelen Başkan Türe, Konuşmasına gazeteciler gününün tarihi ile başlayıp 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum” diyerek şöyle devam etti.

“5-6 aydır ekibim ve ben sıkıntılı bir süreç yaşadık. Ama Anamur basınından dedikoduya yönelik, iftiraya yönelik, birilerinin haber yaptırması gibi etik olmayan hareketleri görmedim. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Yasaların bize müsaade ettiği ölçüde elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Türk milletinin özellikle teröre karşı birlik beraberlik içinde olması gerektiğini ifade eden Türe, “Siyaseti, dargınlığı bir kenara bırakıp tek vücut olması gerekiyor. Onların unuttuğu bir şey var. Asil Türk milleti söz konusu vatan olduğu zaman, bayrak olduğu zaman, ülkenin bütünlüğü söz konusu olduğu zaman gerçek savaş verir. Canıyla, kanıyla verir ve arkasına hiç bakmaz. Dolayısıyla başta siyasi parti liderlerinin, taşradaki teşkilatlarının siyaseti seçim zamanına bırakıp birlik beraberliği sağlaması gerekiyor. Anamur halkı da bu konuda duyarlı olup ilçemize giren yabancı araç ve insanlara dikkat etmelidir” dedi.

Belediye Başkanlığı’na seçildiği ikinci dönemde Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başlanmasıyla belediyecilikte önemli değişiklikler olduğunu hatırlatan Türe, şunları söyledi:

“Büyükşehir Yasası ile sorumluluk alanı arttı. Ancak gelirlerimiz ve varlıklarımız azaldı. Ama yasanın yarattığı dezavantajı avantaja çevirdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz, ilçemizin gelirlerini verdiği sözü yerine getirerek yine ilçemize aktardı ve hizmetler devam etti. 2014’ten sonra 27 ay geçti. Bir buçuk yıl yeni teşkilatlanma ile geçti. Biz kıt imkanlara rağmen hizmetleri sürdürdük. Büyükşehir ile birlikte arıtma tesisini ardından Cemevi’ni hizmete açtık. Tenis kortları projemizi Büyükşehir yapıyor ve yüzde 80’i tamamlandı. Köşekbükü mağarasını tekrar turizme kazandırmak için yaptığımız proje hayata geçiyor, yüzde 50’si tamamlandı. Yine Büyükşehir’in desteğiyle Anamur merkezdeki yolların yüzde 80’i sıcak asfalt oldu. Kaldırımlar ve aydınlatmaları tamamlandı. Kalan kısımlarda birkaç yıl içinde tamamlanacak. 70 bin ton sıcak asfalt döküldü. Kalınören’de bir spor kompleksi ve park hizmete açtık. Sinema ve kültür merkezini hizmete açtık. Çavuşpınarı parkını yeni baştan dizayn ettik. Bankalar caddesini Muşurup Sanat Sokağı olarak hizmete açtık. Kardeş Kent Parkı projesi bitmek üzere. Bahçelievler spor parkının temeli atıldı. Organik Pazar, Atatepe, Çarıklar ve Ören spor tesisleri, Karadere mesire alanı, sahilde huzur park yapacağız. 200 kişilik öğrenci yurdu ve kreş projeleri hazır. Sebze ve meyve halinin tahsisi yapıldı, 200 dönümlük yeni halin avan projesi yapılıyor. Dragon köprüsünün yanındaki 11 bin metrekare alanda yeni otogar yapımı için en kısa zamanda ihaleye çıkılacak.

MESKİ, Abanoz, Akpınar ve Halkalı yaylalarının su sorununu çözdü. 56 mahallenin 18’inde yapılan sondaj çalışmalarında su bulundu. Burhanettin Kocamaz başkanımızla birlikte verdiğimiz bir söz var. 2019’a kadar su ve yol sorunu olan mahalle kalmayacak.”

Ekibiyle birlikte sosyal ve kültürel çalışmaları da önemsediklerini anlatan Türe, bu alanda yaptıkları çalışmaları da şöyle özetledi:

“Sosyal ve kültürel alanda yaptığımız çalışmalar kapsamında kültür merkezi açtık. Konservatuvar’da 800 kursiyer kurs aldı. Spor akademisi de çalışmalarını sürdürüyor. Festivali her yıl yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca Türkiye’nin en büyük gıda ve tarım fuarını sivil toplum örgütleri ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Sivil toplum örgütlerine desteğimizi sürdürüyoruz. Okullarımız ve camilerimize her zaman yardımcı oluyoruz. Şehit aileleri ve engellilerimize sahip çıkıyoruz. 5 başkan yardımcımız ve 9 tane müdürümüz olmak üzere her şehit ailesini bir belediye yetkilisine zimmetledik. Onlarla sürekli diyalog halinde kalarak ihtiyaçları olursa gideriyorlar.”

Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler de “Geleneği sürdürüp bizi ağırladığınız için, Anamur’daki gazetecileri önemsediğiniz için onlar adına size teşekkür ediyorum. Biz de gazeteciler olarak yerel yönetimin, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını ve Anamur’u ilgilendiren aktiviteleri kamuoyuna duyuruyoruz. Cemiyet olarak yer sorunumuz var. Desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Kahvaltı programı sonrası Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte Tarihe tanıklık etmiş Gazeteci Yazar Güngör Türkeli’yi evinde ziyaret etti. Başkan Türe burada yaptığı konuşmada Belediye olarak Güngör Türkeli adına bir kütüphane tahsisi yapılacağı sözünü verdi.anamurgündme010 anamurgündme011 anamurgündme012 anamurgündme013 anamurgündme014 anamurgündme015 anamurgündme016 anamurgündme018 anamurgündme019 anamurgündme020 anamurgündme021 anamurgündme023 anamurgündme024 anamurgündme026anamurgündme028anamurgündme030 anamurgündme031anamurgündme033 anamurgündme034anamurgündme051

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com