logo

Anamur Reklam

BAŞKAN TÜRE’DEN MÜJDE….

resim022Anamur’da birçok projeyi hayata geçiren Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelinin atılacağının müjdesini verdi.

Başkan Mehmet Türe temeli atılacak olan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Başkan Türe açıklamasında;

“Anamur Atıksu Arıtma Tesisi Biyolojik arıtma tesisi olup uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi ile çalışmaktadır.

Biyolojik arıtma aslında doğada kendiliğinden olagelen bir olaydır. Arıtma teknolojisi ile bu olay kontrollü şartlar altında hızlandırılmış olur. Arıtma hedefleri ve arıtılmış su kalitesi bölümünde yapılan değerlendirmeler ışığında İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün çalışması üzerine uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi seçilmiştir. Uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde bakterilerin tüketimine verilen kirlilik yükü oldukça düşük tutularak bakteri kütlesinin aç kalması ve sonunda kendi kendini tüketmesi sağlanmaktadır. Böylece daha kaliteli bir çıkış suyu elde edilmektedir. Bu sistemde arıtma verimi %90 ve üzeridir.

Tüm biyolojik arıtma çeşitleri arasında uzun havalandırma yöntemi en az çamur fazlası çıkaran çeşitliliktir.

Projemiz iki kademeden oluşmaktadır. Birinci kademe yapımı ihale edilen kademe olup 250.000 nüfusa göre projelendirilmiştir.İkinci kademe ise 250.000 nüfus üzeri için planlanmıştır.

Tesisin İller Bankası’nca ihalesi yapılmış, yüklenici firma ile sözleşme imzalanmış ve yasal süreç başlamıştır. Yer teslimi için yüklenici firma Anamur’a gelmiş, İller Bankası’na ait ekibin ilçemize gelmesi beklenmektedir.

Yapılacak olan Arıtma Tesisi Ören, Çarıklar ve Yakın Köylere hitap edecek olup yapım süresi 180 gündür.” Dedi.resim024

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com