logo

Anamur Reklam

BÜYÜKŞEHİR’DEN TECE-MEZİTLİ HATTINA 2 DEV PROJE

resim028resim029      Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Tece Seymenli Mahallesi’nde katıldığı park açılışında yaptığı konuşmada, Mezitli -Tece bölgesi arasında yapılacak olan 2 dev projenin müjdesini verdi.

Başkan Macit Özcan, Mezitli -Tece bölgesinde kanalizasyon ve arıtma tesisi yapımı için Dünya Bankası’ndan kredi temin edildiğini ve yaklaşık 1-2 ay içerisinde kazmaların vurulacağını, bu sayede civardaki sitelerden denize artık kanalizasyon sularının bırakılmayacağını söyledi. Başkan Özcan, “Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Genel Müdürlüğü olarak size müjdeyi vermek istiyorum. Şu anda arıtması olmayan sitelerden pis sular denize bırakılıyor. Çok acı bir gerçek.  İstediğiniz kadar kontrol edin, bir taraftan kaçak bir şekilde denize gidiyor. Bununla ilgili iki büyük projemiz var. Birincisi; 17 kilometrelik Tece-Mezitli hattında müşavirlik firmaların fizibilite çalışmaları yapıldı ve ihale noktasına geldi. Dünya Bankası’ndan aldığımız 20 milyon Euro’luk krediyi burada kullanmak üzere, Dünya Bankası’nın onayına gönderdik ve bu ihaleyi onayladığı takdirde kazmayı 1-2 ay içerisinde vuruyoruz. Artık kanalizasyon sistemimiz Tece’den Mezitli’ye kadar Dünya Bankası’nın kredisiyle bizim tarafımızdan yapılacak.” diye konuştu.

İkinci proje olarak; kentin batı bölgesinde arıtma tesisi ile ilgili müşavirlik hizmetlerin bitirildiği ve Dünya Bankası’ndan kredinin temin edildiği bilgisini veren Başkan Macit Özcan, “Bu da 20-25 milyon Euro’luk proje. Bu kanalizasyonlarla getirilen sular Mezitli’de 50 dönümlük bir araziye getirilecek, buraya yapılacak olan arıtma tesisi ile arıtıldıktan sonra denize temiz su olarak pompalanacak. Bu iki büyük proje,  Mezitli’den Tece’ye kadar olan bölüm için. Yani batı bölümü için hem kanalizasyon, hem de arıtma tesisinin sonuna geldik. Her iki proje kazma vurulur hale geldi. Bundan sonra çok rahat bir şekilde denize gireceksiniz. Bu sözü verdik ve yerine getirmiş olduk.” dedi.

Kentin doğusunda 1 milyon 50 bin kişiye hitap eden 150 milyon lira maliyetli arıtma tesisi sayesinde, denizin tertemiz olduğunu hatırlatan Başkan Macit Özcan, MESKİ Genel Müdürlüğü’nün yaptığı laboratuvar tahlillerinde 1.000 olması gereken tabanın 250’ye kadar düşmüş durumda olduğunu vurguladı.  Başkan Macit Özcan, “Yani bu durum şunu gösteriyor ki, biz artık şehir merkezinde bile rahatlıkla denize girebiliyoruz.” dedi.

Konuşmasında ‘Kuzey Mezitli’ şehrini ortaya çıkartarak Mersin’in modern bir kent olmasını sağlayacaklarını da belirten Başkan Macit Özcan, “Biz Yenişehir Bölgesi’nde nasıl Kuzey Mersin’i kurup, 650 bin kişilik bir şehir ortaya çıkardıysak, Mezitli’de de ‘Kuzey Mezitli’ şehrini kuracağız. Mezitli; çağdaş, aydın, yenilikçi, sosyal demokrat insanların yoğunlukta olduğu ilçelerimizden birisi. Bu nedenle bütün seçimlerde hem Mezitli Bölgesi’nde, hem de Yenişehir Bölgesi’nde oylarımız yüzde 50’lere kadar dayanmış durumda. İnşallah el birliği ile yapacağımız çalışmalarla yüzde 50’lerin üzerine çıkarsak, buradan alınacak oylarla Mersin’de bir tarih yazabiliriz.. Kentimizin her ilçesinde büyük projelere imza atıyoruz. Çalışmalarımızdan memnunsanız, hangi partili olursanız olun 30 Mart’ta sandıkta bize oyunuzu verin. Bizi iktidara getirin ki bütün hizmetleri ayağınıza kadar getirelim.” şeklinde konuştu.resim030

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com