logo

Anamur Reklam
22 Temmuz 2019

Haber ve Yorum Üzerine Notlar

Köşe yazılarında ortaya konan düşüncelerin doğruluğunu düşünenler de çıkabilir, yanlışlığını düşünenler de.

Ben şahsım olarak kendi gazetem Anamur Gündem’de yazdığım yazılarımda Anamur’da yaşanan olayları araştırarak kaleme alıp yazıya döküp siz okuyucularımıza düşüncelerimi iletmeye çalışıyorum.

Anamur’da bulunan bu konuda kendi meslek büyüklerim ve arkadaşlarım da takdir ederler ki şahsi yorumlarını köşesine taşır Bir köşe yazarı…

Bunu yazan da bilir, okuyucu da bilir bu bir fikirdir, bir yaklaşım açısıdır.

Yazılarımda ortaya koyduğum fikir ve düşüncelerimin doğruluğunu düşünenler de çıkabilir, yanlışlığını düşünenlerde.

Köşe yazarı bu yüzden, yani kendi fikirlerini ifade ettiği için, eğer herhangi bir hukuksuzluk, kişilik haklarının ihlali ve mesnetsiz iddialar barındırmıyorsa, kınanamaz ya da meslek ilkelerine aykırı davranmakla suçlanamaz.

Ben eleştirilere açığımdır. Yazılarım eleştirilebilir, o ayrı. Ancak eleştiriler de belli bir dayanağa sahip olmalıdır.

Köşe yazısı böyledir ama…

Haber böyle değildir. Sevgili okuyucular Haber yorum götürmez, haber her zaman kesinlik ister. Olanı olduğu gibi göstermiyorsa bir haber, işte o zaman gazeteci tarafsız davranmamakla itham edilebilir.

Haber ayrıdır. Köşe yazısı ayrıdır…

Haber ile köşe yazısı arasındaki temel fark işte budur.

Geçen hafta kaleme aldığım “Anamur Festivale hazırlanıyor” başlıklı köşe yazımdan ötürü yazılarımı takip eden okuyucularımdan, sosyal medya takipçilerimden ve bizim her daim yanımızda olan güç veren abonelerimizden bazıları bu yazımda taraflı olduğum eleştirisinde bulundular.

Sevgili okuyucularım TARAFSIZLIK ANCAK HABERE DEĞER KATAR.

Haber olanı aktarır, köşe yazısı ise olanın yorumlanma biçimlerinden sadece bir tanesidir.

Kabul etmek ya da etmemek tamamen okuyucunun inisiyatifindedir.

Bu işin bir tarafı…

İşin öbür tarafı ise şöyle;

Tarafsızlık elbette son derece önemli bir ilkedir ve gazetecinin dikkat etmesi gereken en önemli MİHENK taşıdır. Ve Ben 18 yıllık gazetecilik hayatımda edindiğim bilgi birikim ve tecrübemden dolayı Anamur Gündem Gazetesi İmtiyaz sahibi olarak bugüne kadar yazdığım yazılarımda taraflı hiçbir yazı ve konuyu ele almadım.

Ancak hiçbir haklı ilke, başka hiçbir güzel ilkenin önünde set oluşturmamalıdır.

Uygun zeminde doğruyu söylemek kadar güzel bir haslet var mıdır?

Sırf tarafsız kalalım diye doğrular kimse tarafından dile getirilmesin mi?

Yine söylüyorum 19–20 Temmuz 2019 tarihinde Anamur’da 13.sü düzenlenen Uluslararası Kültür ve Muz Festivali’nde bu güne kadar Anamur’da Belediye Başkanlığı yapıp bu festivali düzenleyen geçmiş belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ancak Bu yıl yine bu festivali Anamur’da yaparak halkın takdirini kazanan ve benim de bizzat takdire şayan dediğim festivalinin bu yılki mimarı Anamur Belediye Başkanımız Hidayet Kılınç’tır. Teşekkürler Başkanım şahsım ve Anamur halkı adına teşekkürler.

Yaz mevsiminin yurdumuzda en güzel yaşanan yeri olan, doğa cennetimiz Anamur’un böyle güzel festivallerle anılmasından ziyadesi ile memnunuz. Bu tür etkinlikleri düzenlemek, organize etmek ve bölgeye çekmek hiç de kolay bir iş değildir.

Bu tür etkinliklere her zaman açık olan ve Anamur için her şeyi yapmaya hazır olan Anamur’a söz veren Belediye Başkanımız Sayın Hidayet Kılınç’a tekrar teşekkür ederek,  kuşkusuz şehrimizin Anamur’umuzun daha güzel etkinliklerde anılması en büyük temennim dileğimdir.

Sağlıklı huzurlu hoşça kalın…

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com