logo

Anamur Reklam

Koç Zeytinyağı fabrikası sezonu açtı

gündem020gündem019Anamur’da sektöründe tek Zeytinyağı Fabrikası olarak hizmet veren Koç Zeytinyağı Fabrikası Karadere Mahallesindeki fabrikasının sezonunu açtı.

10 Eylül Pazar günü zeytin sezonunu açarak vatandaşın hizmetine giren fabrikanın İşletmecisi Adem Koç, gazetemize sektörü ile ilgili verdiği bilgide şunları söyledi, “Anamur ve çevre ilçelerdeki zeytin üreticilerine hizmet veren yağ fabrikamızın sezon açılışını gerçekleştirdik. Vatandaşların zeytinyağını son teknoloji makinelerimizle el değmeden hazırlayıp kaliteli hizmet vermek öncelikli hedifimizdir.  Fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz hizmetimizin kalitesini ve titizliğini vatandaşımız geçen yıldan biliyor. Ancak bilmeyip farkına varmadan kaliteli zeytinyağını sahtelerinden ayırmanın püf noktalarını gazeteniz aracılığı ile vatandaşlarımıza şunlara dikkat etmelerini önemle arz ediyorum diyen Koç sözlerine şöyle devam etti. “Zeytinyağında kanola ve motor yağı sahteciliği yapıldığının altını çizerek, gerçeği ile sahtesini ayırt etmenin en kolay yolunun ‘dondurma’ yöntemi olduğunu söyledi. Sahte zeytinyağının ölümlerle ve felce neden olduğuna vurgu yapan Adem Koç, Piyasada bulunan ucuz zeytinyağlarından uzak durulmasını gerektiğini belirterek Kadim medeniyetlerden günümüze miras kalan sofraların vazgeçilmezi zeytinyağı da gelişen teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi sahtecilerin kolay yoldan para kazanma aracı haline geldi. Doğal zeytinyağını anlamanın en önemli ayrıntılarının renk, koku ve tat olduğunu belirten Koç, Sahte zeytinyağı üreticilerinin yüksek teknolojiden faydalandığına dikkat çekerek ucuz fiyatlı zeytinyağlarından uzak durulması gerektiğini belirtti.

ZEYTİNYAĞINDAKİ SAHTECİLERE DİKKAT…

Zeytinyağındaki bazı sahteciliklere değinen Adem Koç, motor yağı ve kanola yağıyla karıştırılan zeytinyağlarının insanları ölüme götüren sonuçlar doğurabiliyor.Restorantların pek çoğunda bu ürünlerin kullanıldığı konusunda’da bilgi veren Koç Piyasada ‘sağlıklı’ olarak reklamı yapılan kanola yağının kolza bitkisinden üretildiğini, “Kolza da biyodizelin hammaddesidir. Bi-yodizel fiyatları düştüğünde kolzayı kanola yapıp ‘sağlığa faydalıdır’ diye zeytinyağıyla karıştırıp piyasaya sürüyorlar. “Kalp ve damar hastalarının haklı olarak sızma zeytinyağına yöneldiğini ancak sahte zeytinyağına denk geldiklerinde en iyi olasılıkla ‘felç’ kalacaklarını öne süren Koç, “Sızma zeytinyağı felç ve kalp krizi gibi durumları engelliyor ancak bu yağa motor yağı karıştıran vicdansızlar sadece paranızı çalmıyor, canınıza kast ediyor. Cebinizden 100 lira çalabilirler, canınıza bir şey olmaz, sadece üzülürsünüz ama gerçek zeytinyağı diye motor yağı satarlarsa bu sağlığınıza kasttır. Koç, sahte zeytinyağının ‘dondurma’ yöntemiyle kolayca anlaşılabileceğinede deyinerek şu bilgileri verdi. “Şüphelendiğiniz zeytinyağı ile gerçek olduğuna emin olduğunuz zeytinyağını buz kabında dondurun. Daha sonra bir bardağa aktarın. Eğer zeytinyağı içerisine başka bir yağ karıştırılmışsa, donma ve çözülme aşamasında kendisini belli eder. Sahte zeytinyağı şekilsiz olarak çabucak erir. Aynı anda gerçek zeytinyağı ise dolu dolu, blok halinde ve yavaş şekilde eriyecektir. Tüketicilerimiz bunlara çok önem vermelidir diyen Koç, Vatandaşları işyeri açma ruhsatı ve ÇED raporu olmayan yasadışı yerlerden yağ çıkartmayın, sağlığınızla oynamayın diyerek uyardı.gündem021

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com