logo

Anamur Reklam

Listeler salı günü teslim ediliyor

31 Mahalli İdareler Seçimi kapsamında belediye meclisi üyeliği aday listeleri 19 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilçe seçim kurullarına teslim edilecek.
YSK’nın seçim takvimine göre süreç şöyle devam edecek:
19 Şubat Salı: Siyasi parti ilçe başkanlıklarının belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD, flash bellek, hard disk vb. ile fiziki ortamda kağıt olarak en geç saat 17.00’ye kadar vermelerinin son günü. Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin adaylık için saat 17.00’ye kadar başvuruları için son günü.
21 Şubat Perşembe: Siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlamaları için son gün.
22 Şubat Cuma: Saat 08.00’de geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adayları ise il seçim kurulları tarafından mahallinde ilan edilecek ve itiraz süresi başlayacak.
28 Şubat Perşembe: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.
1 Mart Cuma: Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.
2 Mart Cumartesi: Aday listelerindeki eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmeleri için son günü.
3 Mart Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına başlanacak.
YASAKLAR
21 Mart Perşembe: Seçim propagandası ve yasaklarının başlangıcı.
24 Mart Pazar: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak.
29 Mart Cuma: İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.
30 Mart Cumartesi: Seçim propagandasının sonu.
31 Mart Pazar: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00’te sona erecek.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com